رویال ژلی

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 5ام, 1397

رویال ژلی، ماده ترشحی تولید شده توسط زنبور عسل کارگر است. این ترکیب شامل حدود 60 تا 70 درصد آب،  12 تا 15 درصد پروتئین، 10 تا 16 درصد قند، 3 تا 6 درصد چربی و 2 تا 3 درصد ویتامین، نمک و اسید آمینه است. ترکیب آن بسته به جغرافیا و آب و هوا متفاوت است. این محصول نام خود را از این واقعیت که زنبورها آن را برای رشد و پرورش زنبورهای ملکه استفاده می کنند، اقتباس نموده است.

رویال ژلی برای درمان آسم، تب یونجه، بیماری کبدی، پانکراتیت، دیابت نوع 2، زخم های پای دیابتی، مشکلات خواب (بی خوابی)، خستگی  ثانویه به علت سرطان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، ناباروری ، علائم یائسگی، زخم معده، بیماری کلیوی، شکستگی استخوان ، اختلالات پوستی و کلسترول بالا بکار می رود. همچنین به عنوان یک عامل سلامت عمومی، برای مبارزه با پیری سلولی و تقویت سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. رویال ژلی همچنین فعالیتهایی علیه تشکیل تومور داشته و از سخت شدن شریان ها جلوگیری می کند.

کاربردها :

تاثیرات احتمالی برای:

  • علائم یائسگی: تحقیقات نشان می دهد که مصرف رویال ژلی به مدت 3 ماه در زنان می تواند کلسترول خوب یا HDL را افزایش و کلسترول LDL یا “بد” را کاهش دهد. تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف یک محصول حاوی رویال ژلی و گرده گل به مدت 12 هفته می تواند علائم یائسگی را کاهش دهد . همچنین محصول دیگری حاوی ژله رویال،  evening primrose oil، damiana و جین سنگ نیز ممکن است باعث کاهش علائم یائسگی شود. استفاده از رویال ژلی واژینال ممکن است کیفیت زندگی و مشکلات جنسی در زنان یائسه را مشابه استفاده استروژن داخل عضلانی  بهبود بخشد. اما استفاده از استروژن واژینال به نظر می رسد که التهاب در زنان یائسه بهتر از رویال ژلی کاهش دهد.

احتمالا بی تاثیر برای:

  • آلرژی فصلی (hayfever): به نظر نمی رسد با مصرف یک محصول خاص رویال ژلی به مدت 3 تا 6 ماه قبل و در طول فصل گرده افشانی، ناراحتی بینی، عطسه یا ناراحتی چشم در کودکان مبتلا به آلرژی فصلی بهتر شود.

شواهد ناکافی برای:

  • خستگی در افراد مبتلا به سرطان: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف مخلوطی از عسل و رویال ژلی دو بار در روز به مدت 4 هفته احساس خستگی در برخی از افراد مبتلا به سرطان را بهبود می بخشد.
  • دیابت: برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف رویال ژلی به صورت دهانی یکبار در روز به مدت 8 هفته باعث بهبود سطح قند خون و میزان انسولین خون در افراد مبتلا به دیابت می شود. اما تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف رویال ژلی به عنوان یک دوز یا سه بار در روز به مدت 8 هفته، قند خون و یا سطح انسولین خون را در افراد مبتلا به دیابت بهبود نمی بخشد.
  • زخم های پای دیابتی: برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از رویال ژلی روی زخم پس از پاک کردن و حذف بافت مرده زخم را بهبود نمی دهد. اما دیگر تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد های خاص حاوی رویال ژلی و پانتنول تا 6 ماه پس از پاکسازی و حذف بافت مرده ممکن است زخم های پای دیابتی را بهبود بخشد.
  • ناباروری: تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از محلول حاوی رویال ژلی مدت 2 هفته ممکن است میزان باروری را در زوج های با مشکلات باروری افزایش می دهد.
  • کلسترول بالا: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف رویال ژلی ممکن است سطح کلسترول را در افرادی که کلسترول بالا دارند کاهش دهد.
  • سندرم پیش از قاعدگی (PMS): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک محصول حاوی رویال ژلی برای دو دوره قاعدگی، برخی از نشانه های PMS، از جمله تحریک پذیری، افزایش وزن و ادم را کاهش می دهد.

عوارض جانبی:

رویال ژلی ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شامل آسم و تورم گلو شود. به ندرت، ممکن است منجر به خونریزی کولون ، همراه با درد معده و اسهال خونی شود.

رویال ژلی برای پوست نیز مناسب است. با این وجود، وقتی که به پوست سر زده می شود، میتواند در برخی افراد ، التهاب و خارش آلرژیک ایجاد کند.

هشدارها و احتیاط های ویژه:

کودکان: مصرف رویال ژلی برای 6 ماه ایمن می باشد.

بارداری و شیردهی: در صورت حاملگی یا شیردهی ا از مصرف آن اجتناب کنید.

آسم یا آلرژی: اگر آسم یا آلرژی به محصولات زنبور عسل دارید، از رویال ژلی استفاده نکنید. ااستفاده از آن می تواند برخی واکنش های جدی، حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

التهاب پوست (درماتیت): رویال ژلی ممکن است درماتیت را در برخی افراد بدتر کند.

فشار خون پایین: رویال ژلی ممکن است فشار خون را کاهش دهد. اگر فشار خون شما پایین است، رویال ژلی ممکن است آن را بیش از حد کاهش دهد.

تداخلات :

تداخلات متوسط

در مورد این ترکیبات احتیاط کنید.

  • وارفارین (Coumadin) با رویال ژلی تداخل دارد.

رویال ژلی ممکن است اثرات وارفارین (Coumadin) را افزایش دهد. مصرف رویال ژلی با وارفارین (Coumadin) ممکن است منجر به افزایش احتمال کبود شدن های خود به خودی و خونریزی شود.

ارسال پاسخ