تغذیه و عملکرد تیروئید

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 6ام, 1397

نمک
تیروئید شما برای عملکرد مناسب به ید نیاز دارد. از نمک ید دار استفاده کنید. شما می توانید با نگاه کردن به برچسب روی بطری نمک از ید دار بودن آن اطمینان کسب نمایید.
سبزیجات برگ سبز
اسفناج، کاهو، و دیگر برگ های سبز منابع خوب منیزیم، و دیگر املاح بوده که نقش بزرگی در واکنش های بدن ایفا می کنند. خستگی، گرفتگی های عضلانی، و تغییرات در ضربان قلب می تواند نشانه هایی باشد که شما به اندازه کافی از این مواد مغذی دریافت نکرده اید. غده تیروئید برای عملکرد طبیعی خود به این مواد مغذی نیاز دارد.
آجیل
بادام، تخمه کدو، گردو منبع غنی از آهن و سلنیم است که تیروئید شما را حمایت می کند. پس حتما به اندازه کافی مثلا روزانه 8 عدد آجیل در برنامه خود استفاده کنید. البته بدون نمک!!
غذاهای دریایی
ماهی، میگو منابع خوب ید هستند. برای داشتن غده تیروئید سالم به ید نیاز دارید.
خانواده کلم
خانواده کلم یک گواتروژن ملایم است. در مواردی مانع از دریافت ید توسط تیروئید می شود. البته اگر در رژیم غذایی ید کم بوده و در مقابل خانواده کلم زیاد مصرف شود می تواند برای عملکرد تیروئید نگران کننده باشد.
سویا
در برخی موارد، محصولاتی که از سویا تهیه می شود مانند شیر سویا، می تواند تولید هورمون های تیروئید را که توسط غده تیروئید ساخته می شود مختل کند، اما این در صورتی است که شما مقدار کافی ید دریافت نکرده و مقدار زیادی سویا خورده باشید. لذا اگر ید کافی دریافت می کنید خیلی نگران نباشید.
امعا و احشا
اگر چنانچه در رژیم غذایی خود موادی نظیر قلوه(کلیه)، قلب، و جگر را می خورید، اسید لیپوئیک بسیار زیادی را دریافت می کنید. اگر مقدار زیادی از آن را دریافت کنید عملکرد تیروئید شما مختل خواهد شد. اسید لیپوئیک حتی روی داروهای تیروئید که دریافت می کنید، اثر منفی می گذارد.
گلوتن و تیرویید
گلوتن، پروتئین گندم، چاودار و جو است. علی رغم اینکه با مصرف این مواد غذایی بیماری سلیاک تشخیص داده می شود، احتمالا تیروئید شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. گلوتن به روده کوچک بیماران سلیاک آسیب می زند. این ماده همچنین می تواند سبب دیگر اختلالات اتوایمیون مانند هاشیموتو( که منجر به عدم فعالیت تیروئید) و بیماری گریوز( فعالیت بیش از حد غده تیروئید) گردد. اگر بیماری سلیاک داریدیک رژیم فاقد گلوتن، ممکن است به پیشگیری از این بیماری های تیروئید به شما کمک کند!!
داروها
مواد غذایی که شما مصرف می کنید ممکن است روی داروهای تیروئید شما اثر گذارد. موادغذایی ممکن است جذب دارو را کم کنند. این مساله می تواند روی عملکرد درست دارو در بدن تاثیر گذارد.  دارو با معده خالی و ترجیحا صبح دریافت کنید.  آنتی اسیدهای معده از عملکرد داروهای تیروئیدی جلوگیری می کنند.

ارسال پاسخ