توصیه هایی برای بلند شدن قد کودک

توسط: | برچسب ها: , | دیدگاه ها: 0 | آبان 6ام, 1397

درحالیکه نقش تغذیه در بلندقدی به اثبات رسیده و معمولا اولین گام برای درمان کوتاه‌قدی کودکان، تغییر عادات غذایی و غنی کردن سبد غذایی خانوار از برخی مواد مغذی است.

آیا با تغذیه می شود کودک را قدبلند کرد و این نوع تغذیه را باید از چه زمانی شروع کنم. پسرم الان سه ساله است و کمی هم اضافه وزن دارد نسبت به سنش.

پاسخ دکتر میترا زراتی، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه:

قد یکی از ارکان اصلی رشد در کودکان است و تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، تغذیه و سطح آگاهی والدین قرار دارد. این روزها تبلیغات رنگارنگی درباره راهکارهای افزایش قد به‌چشم می‌خورد که نه فقط مبنای علمی ندارند بلکه گاهی خطرناکند و سلامت فرد را زیر سوال می‌برند.

نقش تغذیه در بلندقدی به اثبات رسیده و معمولا اولین گام برای درمان کوتاه‌قدی کودکان، تغییر عادات غذایی و غنی کردن سبد غذایی خانوار از برخی مواد مغذی است. البته باید به این موضوع توجه کنید که بیشترین رشد قدی در دوران قبل از بلوغ اتفاق می‌‌افتد چرا که با ترشح هورمون‌های مردانه و زنانه در دوران بلوغ، کم‌کم صفحات استخوانی بسته می‌شوند و پسرها و دخترها بعد از این سن، تنها چند سانتی‌متر بلندتر خواهند شد. پس، هرتغییری در برنامه غذایی کودک باید قبل از رسیدن به سن بلوغ انجام شود تا بیشترین تاثیر را در بلند شدن قد او داشته باشد.

کلسیم ماده اصلی است که بر رشد استخوان ها اثر می‌گذارد بنابراین اگر می‌خواهید فرزند رشیدی داشته باشید، نباید این عنصر را دربرنامه غذایی او فراموش کنید. شیر، ماست، کشک، گردو، بادام، تخمه آفتاب‌گردان، کلم، کنجد و … بهترین منابع کلسیم محسوب می‌شوند. روی دومین عنصری است که رشد قدی را افزایش می دهد و ماهی و غذاهای دریایی، جوانه ها، عدس، لبنیات، نخودفرنگی، گوشت قرمز، غلات کامل و …منابع خوب این عنصر هستند. یادتان باشد به هیچ وجه، بدون مجوز پزشک به فرزندتان مکمل روی ندهید چون باعث کم خونی می‌شود. ویتامین Aهم در رشد و ترمیم استخوان دخالت دارد و کمبودش باعث کوتاه قدی می‌شود.

جگر، زرده تخم‌مرغ، پنیر، میوه‌ها و سبزیجاتی که رنگ‌های زرد، قرمز یا نارنجی، جزو منابع خوب این ویتامین هستند. و در آخر یادتان باشد چاقی کودکان یکی از متهمان اصلی کوتاهی قدشان است چون افزایش وزن ترشح هورمون هایی را در بدن تحریک می کند، که بلوغ را تسریع می‌کنند و صفحات رشد را می‌بند.

ارسال پاسخ