رژیم غذایی و کاهش وزن : کدام ماده غذایی حاوی قند بیشتر است ؟

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 7ام, 1397

 

قند در چه مواد غذایی نهفته است؟

قند طبیعی موجود در سیب یا سیب زمینی در مقایسه با شکر مصنوعی موجود در نوشابه و سایر محصولات، سالم تر می باشد. در برچسب مواد غذایی مقدار کل شکر افزوده شده  مشخص شده که باید به دقت بررسی گردد.  . (کلماتی مانند “فروکتوز”، “ساکارز” یا “ذرت شیرین نشان دهنده قند افزوده می باشند.)

سس کچاپ یا خردل؟

سس کچاپ

خردل حاوی مقدار اندکی شکر می باشد (14 گرم). بر اساس مقدار شکر موجود، می توان سس خردل یا کچاپ را انتخاب کرد.

نوشابه های شیرین یا آب سیب

 آب سیب کنسروی

آب سیب حاوی 42 گرم و نوشابه حاوی 39 گرم قند در هر 1.5 لیوان می باشد. اما قند موجود در نوشابه مصنوعی یا افزودنی بوده در حالی که قند موجود در آب سیب طبیعی است.  پیشنهاد جالب تر مصرف یک عدد سیب متوسط می باشد، که حاوی مقدار زیادی فیبر و مواد مغذی و تنها 18 گرم قند است.

قره قاط خشک شده یا پاستیل؟

قره قاط خشک شده

این میوه خشک شده در مقدار مشابه با پاستیل 50٪ قند بیشتری دارد. اما قره قاط یا سایر میوه های خشک شده حاوی مقدار زیادی مواد مغذی و فیبر هستند، در حالی که پاستیل در هر سهم میزان کالری بیشتری دارد.

سس گوجه فرنگی یا توت فرنگی

سس گوجه فرنگی

سس گوجه فرنگی آماده در هر فنجان حاوی 16 گرم قند بوده و سه برابر کالری بیشتری از یک فنجان توت فرنگی دارد. اما            نمی توان برای مزه دار کردن ماکارونی از توت فرنگی استفاده کرد. استفاده از سس گوجه فرنگی تهیه شده در منزل یا گوجه فرنگی خرد شده بهترین گزینه ها برای طعم دار کردن ماکارونی می باشد.

سس مایونز یا سس سالاد معمولی؟

سس سالاد معمولی

سس مایونز عاری از  قند بوده، اما پرکالری است – تقریبا دو برابر سس سالاد معمولی. می توان برای مزه دار کردن سالاد از سس های کم چرب، سرکه یا لیموترش استفاده کرد.

کنسرو هلو یا کوکی شکلاتی

 

کنسرو هلو

یک سهم از کنسرو هلو (با شربت معمولی) حدود 16 گرم و  3  عدد کوکی شکلاتی 11 گرم شکر دارند. اما میوه گزینه بهتری است. اگر تمایل دارید شکر کمتری دریافت کنید، بهترین پیشنهاد مصرف میوه تازه است که فیبر و مواد مغذی بدن را هم تامین می کند.

جو دوسر فوری یا پنکیک

 

جو دو سر فوری

سه عدد پنکیک بدون شربت حاوی 5 گرم قند می باشد، در حالی که قند موجود در  جو دو سر فوری حاوی سیب و دارچین دو برابر پنکیک می باشد، اضافه کردن هر قاشق غذاخوری شربت باعث افزایش 12 گرم قند به پنکیک می شود.

گرانولای شکلات یا شکلات معمولی

شکلات معمولی

هر دو نوع شکلات حاوی مقدار زیادی شکر هستند، اما یک شکلات حاوی کاکائو، مغزها و کارامل دو برابر شکر بیشتری از یک شکلات معمولی دارد. وجود پروتئین، غلات کامل و مغزها در شکلات به جذب آهسته آن کمک کرده و گرسنگی را به تاخیر  می اندازد.

ارسال پاسخ