غذاهایی که باید از مصرف آنها اجتناب کرد

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 9ام, 1397

 لیستریا: میوه ها و سبزیجات خام

باکتری لیستریا می تواند محصولات تازه، مانند طالبی یا  غذاهای فرآوری شده مانند پنیر را آلوده کند. علائم عفونی ناشی از باکتری لیستریا شامل تب، درد عضلانی، ناراحتی معده یا اسهال بوده که 2 روز تا 2 ماه بعد از مواجهه، بروز می کنند.  

ایمنی: شستن محصولات خام و خشک قبل از استفاده و در دمای زیر 40 درجه سانتی گراد نگهداری گردد.

 

لیستریا و محصولات پاستوریزه نشده

محصولات لبنی تهیه شده از  شیر خام از جمله ماست و انواع پنیرها نیز ممکن است با لیستریا آلوده شوند. از آنجا که لیستریا می تواند در دماهای سرد نیز زندگی کند،  با سرد کردن، این باکتری از بین نمی رود. افرادی که در معرض آلودگی با این باکتری هستند عبارتند از : سالمندان، خانم های باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

ایمنی: برچسب محصولات را بررسی کنید. و به عبارت پاستوریزه دقت کنید.

 

لیستریا: گوشت گاو و هات داگ

گاهی اوقات Listeria  در  کارخانه فراوری مواد غذایی نیز باعث آلودگی مواد غذایی شود. گرما لیستریا را از بین می برد، اما ممکن است  آلودگی پس از پختن  و قبل از بسته بندی نیز اتفاق بیفتد.

ایمنی: غذاهای آماده مصرف یا نیمه آماده را بعد از اتمام تاریخ مصرف  استفاده نکنید.

 

سالمونلا: ماکیان و تخم مرغ

باکتری سالمونلا می تواند هر نوع غذایی را آلوده کند، گرچه امحصولات حیوانی به علت تماس با مدفوع حیوانات در معرض خطر بیشتری هستند. علائم  آلودگی با سالمونلا شامل گرفتگی معده، تب و اسهال بوده که 12 تا 72 ساعت پس از مواجهه بروز می کنند. بیماری معمولا 4 تا 7 روز طول می کشد.

ایمنی: هرگز تخم مرغ خام  عسلی را نخورید. مرغ خام را جدا از مرغ پخته شده و دیگر غذاها نگه داری کنید. بعد ازاتمام کار، دست ها، تخته های برش، وسایل آشپزخانه و میز کار را بشویید.

 

سالمونلا و محصولات تازه

گوجه فرنگی، فلفل قرمز، سبزیجات سالادی  نیز ممکن است با سالمونلا آلوده شوند. انواع جوانه ها نیز به علت رشد در هوای گرم و مرطوب و به علت خام خورده شدن ممکن است در معرض آلودگی با این باکتری باشند.

آلودگی در نوزادان و افراد مسن ضعیف ممکن است شدیدتر  بوده و حتی کشنده نیز باشد.

ایمنی: محصول را کاملا شستشو داده، خشک کرده و در دمای 40 درجه فارنهایت در یخچال نگه داری کنید.

 

سالمونلا و محصولات فراوری شده

 

چیپس، کراکر، سوپ، کره بادام زمینی، حتی غذاهای یخ زده ممکن است  در معرض خطر عفونت سالمونلا  باشند.

ایمنی: هرگز از محصولی که تاریخ گذشته است استفاده نکنید – بلافاصله آن را به فروشگاه بازگردانید یا آن را دور بریزید.  گرم کردن کامل  غذاها به طور کامل می تواند باکتری سالمونلا را  از بین ببرد.

 

سالمونلا و گوشت خام

گوشت خام نیز در معرض آلودگی با سالمونلا قرار دارد. گوشت بوقلمون  با شیوع سالمونلا در ارتباط است. به دلیل عادی بودن بوی غذهای آلوده شده، آلودگی  قابل تشخیص نیست.

ایمنی: گوشت گاو و گوشت گوسفند را خوب و عمیق بپزید. پس از تماس با گوشت خام، از تماس دست ها با  تمام سطوح اجتناب کنید.

 

 E.coliو گوشت چرخ کرده

 

  1. E coli در روده گاو زندگی می کند و طی فرایند کشتار، گوشت گاو را آلوده می کند. گوشت چرخ کرده به خصوص بیشتر در معرض خطر است و آلودگی به هنگام چرخ کردن گوشت به سرعت پخش می گردد. علائم عفونت با E.coli عبارتند از اسپاسم شدید شکم، اسهال و استفراغ می باشد.  بیماری معمولا چند روز پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی گسترش می یابد و در افراد آسیب پذیر نظیر سالمندان و کودکان می تواند شدید باشد. طول مدت بیماری یک هفته می باشد.

ایمنی: گوشت خام و پخته را در تماس با هم قرار ندهید. وسایل آشپزخانه و دست ها را بعد از کار با آب گرم و صابون بشویید.

 

E coli: آبمیوه و شیر خام

 طی پاستوریزاسیون از گرما برای کشتن باکتری استفاده می کند. از آنجایی که اکثر آبمیوه های موجود در فروشگاه مواد غذایی پاستوریزه شده اند، آنها هیچ گونه خطری ندارند. با این حال آبمیوه های غیر پاستوریزه ممکن است حامل این باکتری باشند. باکتری ممکن است در اثر  تجهیزات شیردهی الوده یا پستان های آلوده گاو وارد شیر خام شود.

ایمنی: فقط محصولاتی را که پاستوریزه شده اند خریداری کنید. در صورت عدم اطمینان قبل از نوشیدن بجوشانید. از مصرف آب میوه هایی که در خیابان فروخته می شود پرهیز نمایید.

 

E coli: محصولات تازه

در صورت آلودگی کود و یا آب با E. coli، میوه ها و سبزیجات نیز آلوده می شوند. E. coli با اسفناج تازه نیز در ارتباط است.

ایمنی: برگ های سبز گیاهان را جداگانه بشویید و سبزیجات را برای کشتن باکتری ها طبخ کنید.

 

بوتولیسم: غذاهای کنسروی

بوتولیسم یک بیماری نادر  و بالقوه کشنده بوده و در ارتباط با  غذاهایی است که  نادرست کنسرو شده یا حفظ شده اند. غذاهای همچون  عسل،  گوشت و ماهی کنسروی، دودی یا شور نیز در معرض خطر هستند نوزادان بیشترین خطر ابتلا به بیماری را دارند.. علائم بیماری عبارتند از گرفتگی، استفراغ، مشکلات تنفسی، بلع دشوار، دو بینی، ضعف و یا فلج.

ایمنی: هرگز به کودکان زیر 12 ماه عسل ندهید. غذاهای کنسرو شده را به مدت 30 دقیقه در دمای بالا استرلیزه کنید.

 

Clostridium perfringens : گوشت، خورشت

Clostridium perfringens باکتری است که باعث کرامپ و اسهال در کمتر از 24 ساعت می شود.  غذاهایی که در مقادیر زیاد تهیه شده و به مدت طولانی قبل از مصرف کردن، گرم نگهداری می شوند یک منبع معمول از عفونت های C. perfringens هستند.

ایمنی: سس ها و انواع غذاها  باید به طور کامل پخته شوند و سپس در دمای بالاتر از 140 یا کمتر از 41 درجه فارنهایت نگهداری شوند. بهتر است بلافاصله بعد از پخت، غذا را داغ و گرم مصرف کرد. سپس در یخچال نگه داری شود.

 

 استافیلوکوکوس: ساندویچ، سالاد، شیرینی

ممکن است شما عفونت استاف را از طریق غذایی  که فرد آلوده آن را آماده می کند، دریافت کنید. غذاهایی که بیشتر در معرض خطر هستند عبارتند از ساندویچ، سالاد (شامل تخم مرغ، ماهی تن، مرغ، سیب زمینی و ماکارونی)، شیرینی خامه ای و پودینگ. علایم شامل استفراغ، کرامپ و اسهال  در کمتر از 30 دقیقه بروز می کنند. بیماری معمولا یک تا سه روز طول می کشد.

ایمنی: قبل از خوردن غذا، دست ها را کاملا بشویید. در صورت وجود بیماری، عفونت بینی یا چشم، زخم باز یا عفونت دست یا پا نباید غذا  را اماده کنید.

 

هپاتیت A: اماده سازی غیر بهداشتی غذا

 هپاتیت A ویروسی است که کبد را درگیر کرده  و باعث تب، خستگی، حالت تهوع، کاهش وزن و زردی می شود. عدم شستن دست ها  و تماس با غذا توسط فردی که آلوده است ممکن است باعث گسترش عفونت گردد. اخیرا شیوع عفونت در کارگران کارخانه های تولید مواد غذایی و رستوران ها بیشتر دیده می شود.

ایمنی: باید علیه هپاتیت A واکسینه شوید.  همیشه قبل از خوردن غذا دست ها را کامل شستشو دهید.

 

کمپیلوباکتر: ماکیان خام

یک قطره آب مرغ خام می تواند باعث گسترش بیماری کمپیلوباکتر شود. علائم این بیماری عبارتند از تب، کرامپ، اسهال و استفراغ. اکثر مردم در کمتر از یک هفته بهبود می یابند، اما ممکن است  منجر به سندرم گیلن-باره شود.  گیلن-باره چند هفته پس از بیماری اسهال ایجاد می شود و می تواند باعث فلج موقت شود.

ایمنی: از تماس دست ها با  کاتر و تخته های مورد استفاده و وسایل آشپزخانه اجتناب کنید دست ها را با آب و صابون  بشویید و مرغ را حداقل در دمای 80 درجه سانتیگراد بپزید.

 

مسمومیت Ciguatera: ماهی

این مسمومیت  از خوردن ماهی هایی که برخی از انواع جلبک های دریایی را مصرف کرده اند گسترش می یابد. علائم در عرض 6 ساعت پس از  مواجهه بروز می کند و می تواند شامل موارد زیر باشد:

سوزش دردناک در بازوها یا پاها

سردرد

تهوع، استفراغ

اسهال

هذیان

نوسان دمای بدن

هیچ درمانی برای مسمومیت  Ciguatera وجود ندارد، اگر چه معمولا علائم عصبی چند روز یا چند هفته  بعد از مواجهه بروز می کند.  

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اکثر بیماریهای منتقله از غذا خود به خود درمان می شوند، اما در صورت وجود علایم زیر  باید با پزشک تماس بگیرید:

تب بالا

مدفوع خونی

استفراغ طولانی مدت

اسهالی که  بیشتر  از 3 روز طول بکشد

نشانه های کم آبی (دهان خشک، سرگیجه، کاهش ادرار)

 

نکاتی برای آماده سازی ایمن غذا

 

  • قبل از خوردن غذا، دست ها را کاملا شستشو دهید.
  • بعد از کار  با گوشت خام، سطوح برش، ظروف و سینی را تمیز کنید.
  • برگ های بیرونی کاهو یا کلم را دور بریزید.
  • گوشت، مرغ و تخم مرغ را در دمای مناسب بپزید.
  • غذاهای گرم  را گرم و سرد را سرد نگه داری کنید.

مراقبت های ویژه

گروه های خاصی در معرض خطر ابتلا به بیماری های منتقله از غذا هستند. زنان باردار، سالمندان، کودکان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف باید از خوردن گوشت و تخم مرغ خام، محصولات لبنی غیر پاستوریزه و غذاهای دریایی خام پرهیز کنند.

ارسال پاسخ