نکات کاهش وزن برای کودکان دارای اضافه وزن

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 9ام, 1397

اگر فرزند شما دارای اضافه وزن است،  این یک شانس بزرگ برای کودکتان است که می خواهید به او کمک کنید تا سالم باشد. اما گاهی اوقات متاسفانه توصیه های رژیمی مناسب توسط والدین نادیده گرفته می شود.  

کودکان دارای نیازهای تغذیه ای متناسب خودشان برای رشد و نمو هستند، اما بهترین راه برای کمک به کاهش وزن کودک چیست؟ با پزشک متخصص اطفال و متخصص تغذیه مشورت کرده تا اطمینان حاصل کنید که کاهش وزن برای کودکتان روش ایمنی است یا خیر.

 1. بسیاری از کودکان نباید وزن کم کنند، چراکه که هنوز در حال رشد می باشند، به عبارتی ممکن است این کودکان به حفظ وزن فعلی یا کاهش وزنی با سرعت کمتری نیاز داشته باشند نوجوانان در سنین بالاتر می توانند تا نیم کیلو در هفته وزن کم کنند. متخصص تغذیه به شما می تواند بگوید که چه باید بکنید.
 2. از برنامه های پیچیده و سخت کاهش کالری دریافتی در کودکتان بپرهیزید. چراکه در غیراینصورت ممکن است کودک ، کالری و مواد مغذی کافی که برای رشد نیاز دارد را دریافت نکند. علاوه بر ان بسیاری از رژیم های اشتباه و سختگیرانه ممکن است به فرزند شما آموزش دهد که موارد خاصی بد یا ممنوع هستند، که دید او را نسبت  به آن غذاها در آینده تغییر می دهد.

داروهای کاهش وزن یا مکمل ها هیچ کدام روش  خوبی محسوب نمی شوند ( به استنا زمانی که پزشک آن را تجویز می کند).

 

 1. بقیه اعضای خانواده را هم همراه خودتان کنید. به جای جدا کردن فرزندتان، با کل خانواده گفتگو کنید که چطور می خواهید هر کس عادات سالمی داشته باشد، که البته خودتان را هم در بر بگیرد.

همانطور که می دانید کودکان،  عادات و الگوهای خود را را از والدین می گیرند. یک مطالعه نشان داد که هنگامی که والدینشان هم وزن خود را کم می کنند کودکان نیز احتمالا کاهش وزن بیشتری خواهند داشت.

 1. قدم های کوچک در ابتدا بردارید. سعی نکنید به یکباره رژیم کل اعضای خانواده را عوض کنید. معمولا تغییرات کوچک و تدریجی برای یک عمر باقی می ماند.
 • با یک یا دو عادت در هفته شروع کنید:

نوشیدنی های غنی از شکر را مانند آبمیوه و نوشابه، با آب یا شیر کم چرب  جایگزین کنید.

مطمئن شوید فرزندتان صبحانه سالمی می خورد. وعده صبح با غلات سبوس دار و پروتئین نظیر یک تکه نان تست گندم سبوس دار با کره بادام زمینی یا پنیر، صبحانه خوبی محسوب می شود. کودک را در طول روز سیر نگه داشته و از پرخوری در طول روز جلوگیری کنید.

 • غلات تصفیه شده مانند نان سفید، برنج سفید را با نان و برنج قهوه ای جایگزین کنید.
 • غذای رستوران یا فست فود بیش از هفته ای یکبار مصرف نکنید.

میوه و سبزیجات ودیگر میان وعده های سالم بیشتری خریداری کنید  و کمتر چیپس، اب نبات و کلوچه بخرید. اگر این غذاهای پر کالری در محیط زندگی نباشد ، فرزند شما نمی تواند آنها را مصرف نماید. البته که کودک باید اعتدال در زندگی را بیاموزد.

 • حواستان به اندازه ظروف مصرفی در کودک باشد. بشقاب و لیوان بزرگتر باعث ترغیب بیشتر خوردن در کودکتان می شود.
 1. در خانواده همگی باهم در یک وعده غذا بخورید. وقتی شما به عنوان یک خانواده کنار هم نشسته باشید( نه در جلوی تلویزیون)، کودک شما به عادات سالم تشویق می شود. کودکانی که که سه یا بیشتر وعده غذایی خود را با خانواده در هفته  می گذرانند 20% احتمال اینکه غذاهای ناسالم بخورند کمتر و 12% به احتمال کمتری دچار اضافه وزن می گردند.

در شروع هر هفته ، تعدادی منوی صبحانه، نهار یا شام را برنامه ریزی کنید. اگر می توانید افراد خانواده را در  برنامه ریزی و پختن غذا برای هر وعده شرکت دهید.

6.بچه ها را با میوه و سبزی سیر کنید. میوه و سبزیجات ، معمولا کالری کمتر و مواد مغذی بالاتری دارند. کودکان به 1 تا 3 لیوان سبزی و 1 تا 2 لیوان میوه خرد شده در هر روز نیاز دارند. با این روش ها سبزی و میوه را وارد رژیم غذایی کودک خود کنید:

 • با بردن فرزندتان به فروشگاه، سبزی و میوه مورد علاقه شان را انتخاب کنند.
 • آبمیوه های تازه را با یکدیگر مخلوط و از آنها برای صبحانه یا میان وعده استفاده کنید.
 • میوه و سبزی تازه را در هر وعده یا میان وعده داشته باشید، کنار ساندویچ سالاد سرو کنید .
 • از سبزیجات به جای گوشت یا در کنار آن در لازانیا و ماکارانی. استفاده کنید
 1. خودتان هم فعالیت کنید! کودکان روزانه به 60 دقیقه فعالیت فیزیکی نیاز دارند. اگر فرزند شما تاکنون فعال نبوده است، شما با این راهکارها به او کمک کنید:
 • خانوادگی برای ورزش نظیر پیاده روی، یا دوچرخه سواری با یکدیگر از خانه خارج شوید.
 • به فرزندتان کمک کنید تا کشف کند ازچه فعالیتی نظیر فوتبال، شنا، یا دویدن ساده دور زمین بازی لذت می برد.
 • او راتشویق کنید تا زمانش را به جای نشستن جلوی تلویزیون یا کامپیوتر همراه شما در بیرون بگذراند

 

 

ارسال پاسخ