راهنمای تصویری برای سنگ کلیه

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 10ام, 1397

سنگ کلیه چیست؟

  از آنجا که  کلیه مواد زائدخون را فیلتر می کند و ادرار می سازد گاهی اوقات نمک ودیگر املاح در ادرار به یکدیگر می چسبند  تا فرمی از سنگ کلیه را تشکیل دهند. اندازه سنگ  از کریستال های شکر تا توپ پینگ پونگ متغیر است. اما به ندرت بیمار متوجه آنها می شود مگر اینکه باعث انسداد گردند. چنانچه سنگ بزرگ شده و یا حرکت کند باعث درد شدید می شوند.

 

علائم سنگ کلیه

زمانی که سنگ کلیه به سمت مجاری ادراری حرکت می کند، ممکن است باعث علایم زیر شود:

درد شدید در ناحیه کمر، شکم، کشاله ران

تکرر ادرار یا سوزش ادرار

خون در ادرار

تهوع و استفراغ

البته سنگ های کوچک بدون هیچ گونه علائمی ممکن است دفع شوند!

 

سنگ کلیه یا چیز دیگر؟

اگر شما درد ناگهانی در کمر یا شکم خود احساس کردید، بهترین کار این است که بلافاصله در جستجوی مرکز درمانی باشید. درد شکم به بسیاری از شرایط دیگر مانند آپاندیس و بارداری خارج از رحمی نیز مربوط می شود. درد هنگام ادرار از دیگر علائم رایج عفونت مجاری ادراری است.

 

تشخیص سنگ کلیه

سنگ های کلیه ندرتا قبل از ایجاد درد تشخیص داده می شوند. اما روش های تشخیصی متعددی برای این بیماری وجود دارد. این تست ها شامل سی تی اسکن، اشعه X، سونوگرافی و آنالیز ادرار می باشد. آزمایش خون برای پی بردن سطح بالای املاح به کار رفته در تشکیل سنگ کمک می کند.

سی تی اسکن در این تصویر سنگ مسدود کننده حالب، مجرایی که به مثانه تخلیه می شود ، را نشان می دهد.

 

درمان خانگی برای سنگ کلیه

 

اگر سنگ کلیه کوچک باشد، پزشکتان به شما توصیه می کند که برای کنترل دردتان دارو دریافت کرده و منتظر بمانید سنگ از بدنتان دفع شود. در طی این مدت، پزشکتان به شما توصیه می کند که به مقدار کافی آب یعنی حدود 8 لیوان در روز دریافت کرده و ادرار خود را رقیق نگه دارید.

 

چقدر کوچک؟ به اندازه کافی کوچک است؟

 احتمال اینکه سنگ کلیه کوچکتر خودش دفع شود بیشتر است. اگرسایز سنگ کمتر از 5 میلی متر باشد ، 90 درصد بدون دخالتی دفع می شود. اگر سایز سنگ بین 5 و 10 میلی متر باشد شانس دفع 50 درصد است. اگر سنگ خیلی بزرگتر باشد برای دفع آن چندین درمان وجود دارد.

 

درمان دارویی

چندین دارو وجود دارد که به دفع سنگ کمک می کند. داروهای شناخته شده شامل آلفا- بلوکر ها بوده که دیواره حالب را شل می کنند. این شل شدن باعث می شود که سنگ آسانتر عبور کند. عوارض جانبی این داروها کم بوده و می تواند  شامل سردرد و سرگیجه شود.

 

درمان امواج شوک دهنده

یک روش درمانی پزشکی رایج برای درمان سنگ کلیه وجود دارد که به عنوان موج سنگ شکن خارج بدنی(ESWL) شناخته می شود. این روش درمانی از امواج شوک دهنده با انرژی بالا استفاده کرده که باعث می شود سنگ کلیه به قطعات کوچکتر بشکند. قطعات کوچکتر به آسانی می توانند در مجاری ادراری حرکت کنند. عوارض جانبی شامل خونریزی، کبودی، یا درد بعد از عمل می باشد.

 

درمان Ureteroscopy

هنگامی که سنگ از کلیه خارج شده و نزدیک مثانه  قرار گرفته ،شایع ترین روش درمانی ، اورتروسکوپی است. در این روش، یک لوله کوچک از مجاری عبور داده  و به محل سنگ نزدیک می کنند. جراح،  سنگ را شکسته و قطعات آن را برمیدارد. جراح در این روش بدون برشی در بدن سنگ را برمی دارد. البته برای سنگ های بزرگ تر ، ممکن است روش جراحی مورد نیاز باشد.

 

آنالیز سنگ های کلیه

تقریبا 80 درصد سنگ های کلیوی از کلسیم ساخته شده اند. باقی مانده سنگ ها عمدتا از اوریک اسید، استراویت، یا سیستئین تشکیل شده است. آنالیز شیمیایی سنگ تعیین می کند که شما چه نوع سنگی دارید. هنگامی که بدانید که سنگ شما از چه نوعی بوده است می توانید اقدامات لازم از جمله نغذیه ای مناسب را برای جلوگیری از تشکیل سنگ های جدید در آینده انجام دهید.

 

چه چیزی باعث تشکیل سنگ کلیه می شود؟

سنگ کلیه موقعی شکل می گیرد که تعادل نرمال آب، نمک، املاح ادرار تغییر کند. تغییرات مختلف، انواع مختلفی از سنگ ها را می سازد. فاکتورهای زیادی وجود دارد که می تواند شروع کننده این تغییرات در ادرار شود، از انواع بیماری های مزمن تا انچه که شما می خورید و می نوشید!

 

عوامل خطری که می توانید کنترل کنید

نوشیدن بسیار کم آب علت عمده ایجاد سنگ کلیه است. رژیم غذایی نیز در این بین  نقش مهمی ایفا می کند. خوردن مقدار زیادی پروتئین های حیوانی نظیر انواع گوشت به ویژه گوشت قرمز، مصرف زیاد نمک، مصرف مقادیر زیاد غذاهای غنی از اگزالات نظیر شکلات و سبزیجات سبز تیره مانند اسفناج می توانند خطر سنگ کلیه را در برخی افراد افزایش دهند. عوامل خطر دیگر شامل مصرف نوشیدنی های شیرین، افزایش وزن و دریافت داروهای خاص می باشد.

 

عوامل خطری که شما نمی توانید کنترل کنید

سفیدپوستان بیشتر از دیگر گروه ها در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند. خطر ابتلا معمولا در سن 40 سالگی شروع می شود. در زنان در سن 50 سالگی خطر ابتلا به آن افزایش می یابد.  اگر شما سابقه خانوادگی ابتلا به سنگ کلیه را داشته باشید، شانس ابتلا به سنگ کلیه در شما افزایش می یابد. فشار خون بالا، نقرس، عفونت مجاری ادراری، شرایط خاص کلیه مثل کلیه پلی کیستیک سبب افزایش خطر ابتلا می شوند.

 

سربازان، در معرض خطر سنگ کلیه

 ابتلا به سنگ کلیه در بین سربازان رایج است. پزشکان کم آبی را علت اصلی در این گروه می دانند. آب و هوای گرم، لباس های محافظ، و نوشیدن کم آب زمینه را برای این مشکل فراهم می کند.

 

پیشگیری از سنگ کلیه در آینده

اگر شما سنگ کلیه از نوع کلسیمی دارید، پزشکتان از شما می خواهد که مصرف نمک را بسیار محدود کنید، چراکه نمک باعث می شود بدن کلسیم بیشتری از ادرار دفع کند. به علاوه پروتئین های حیوانی نظیر گوشت های قرمز نیز سبب افزایش دفع ادراری کلسیم و تشکیل سنگ می شوند . همچنین ممکن است توصیه شود از مواد غذایی حاوی اگزالات بالا مانند شکلات، قهوه ، چای، لوبیا، انواع توت ها، سبزیجات برگ سبز تیره، پرتقال اجتناب کنید. بهترین راه برای از بین بردن سنگ کلیه این است که آب کافی بنوشید تا ادرار را رقیق شود.

 

بحث کلسیم

با اینکه که بیشتر انواع سنگ های کلیه، محتوی کلسیم می باشند اما شما به پرهیز از غذاهای حاوی از کلسیم نیاز ندارید. در حقیقت خوردن متوسط لبنیات، و دیگر غذاهای غنی از کلسیم، باعث کاهش خطر تشکیل سنگ های جدید می شود.

ارسال پاسخ