علل احتمالی کاهش تولید شیر مادر

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 13ام, 1397

چندین عامل با رفلکس آزاد کردن شیر مادر تداخل می نماید. و باعث کاهش تولید شیر می شود.این عوامل عبارتند از:

 عوامل احساسی

اضطراب، استرس، و تنش مادر می تواند سبب اختلال در رفلکس رها شدن شیر شده و باعث می شود شیر کمی تولید شود. ایجاد یک محیط آرام و دور از هیاهو برای شیردهی و بدون استرس می تواند به افزایش تولید شیر در سینه کمک کند.  

 

بیماری های مادر

برخی از بیماری هایی که مادر به آن مبتلاست با تولید شیر تداخل می نماید. این شرایط عبارتند از:·      

   فشارخون بالا ناشی از  بارداری ·    

     دیابت·        

سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) 

 

داروهای خاص

داروهایی که حاوی افدرین هستند در تولید شیرمادر اختلال ایجاد می نمایند.این داروها اغلب به عنوان درمان سینوزیت و آلرژی استفاده می شوند.

 

سیگار کشیدن و الکل

سیگار کسیدن و مصرف متوسط تا شدید الکل می تواند تولید شیر را کاهش دهد. 

 

جراحی های قبلی در پستان

نداشتن بافت غدد شیری کافی به علت جراحی سینه، مانند کوچک کردن سینه، برطرف کردن کیست، برداشتن پستان به دلیل سرطان، می تواند سبب اختلال در شیردهی شود. 

 

آیا تولید شیر شما کم است؟

ممکن است شما نگران تولید کم شیر خود باشید، اما بدانید این موضوع اغلب، نادر است. بیشتر زنان یک سوم بیشتر از شیر مورد نیاز نوزادشان شیر تولید می کنند.این مساله را به خاطر بسپرید که دلایل بسیاری برای گریه کردن نوزاد شما از جمله بدخلقی و پریشانی در هنگام تغذیه با شیر مادر وجود دارد، اما بعید به نظر می رسد این بی قراری ها به دلیل تولید کم شیر باشد. دندان در آوردن، نفخ و خستگی در شیرخوار همگی می تواند منجر به بی قراری در او شود. نوزادان به نسبت سن شان به راحتی دچار آشفتگی شده که همه این موارد در شیرخوردن شان اختلال ایجاد کرده و باعث می شود از شیر خوردن عقب نشینی نمایند در حالی که شما همچنان سعی در خوراندن شیر به آنها دارید! نیازمندی هر نوزاد با دیگری متفاوت است. بیشتر نوزادان تازه متولد شده به 8 تا 12 بار شیر خوردن در طول 24 ساعت نیازدارند (برخی ازآنها حتی بیشتر). همین طور که کودک شما بزرگتر می شود، به شکل موثرتری تغذیه خواهند شد بدین معنی که باوجودی که زمان شیر خوردن آنها کوتاهتر می شود، ممکن است شیر بیشتری در زمان کمتری بخورند. برخی شیرخواران دوست دارند تا زمانی که جریان شیر متوقف شود مدت بیشتر و زمان طولانی تری سینه را بمکنند. به نشانه های کودک توجه کنید و تازمانی که شیرخوار خوردن را متوقف نکرده، به او شیر دهید. 

 

نشانه هایی که ثابت می کند شیر شما کافی بوده:·     

  •     همانطور که انتظار می رود شیر خوار وزن بگیرد، 150 تا 250 گرم در هر هفته تا 4 ماهگی·      
  •    سه یا چهار بار دفع مدفوع در هر روز در سن 4 روزگی·  
  •  داشتن دو پوشک خیس در طول 24 ساعت در دومین روز پس از تولد و داشتن 6 پوشک خیس یا بیشتر بعد از 5 روزگی

 چکاپ منظم فرزندتان با پزشک متخصص اطفال در تعیین این که شیر شما کافی بوده یا خیر کمک بسیاری خواهد کرد. پیگیری وزن شیرخوار و تعداد پوشک تعویضی می تواند به پزشک شما در تعیین این که شیر شما کافی است، کمک کند. اگر واقعا حجم شیر شما کم است، مکمل یاری با شیرخشک ممکن است یک انتخاب خوب باشد. با پزشکتان قبل از دادن شیرخشک صحبت کنید. یک متخصص حاذق می تواند برنامه شیردهی با شیرمادر و شیرخشک را طوری برای شما طراحی کند، که باعث افزایش تولید شیر شده و به تدریج مصرف شیرخشک کاهش یابد.

               

ارسال پاسخ