عوارض بارداری و راه حل های تغذیه ای آنها!

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 13ام, 1397

بسیاری از تغییرات مهم رشد جنینی در سه ماهه دوم بارداری اتفاق می افتد، همچنین در طی این دوره هیجان انگیز، شما به جنسیت فرزند خود پی برده و بیماری تهوع صبحگاهی شما نیز از بین می رود.

همانطور که فرزند شما در حال رشد است، حال شما نیز به سرعت در حال تغییر می باشد. این تغییرات ممکن است شامل موارد گوارشی نظیر یبوست، نفخ و همچنین تپش قلب باشد. درباره تغییرات رایج ، حتما آموزش ببینید تا از بارداری خود نهایت لذت را ببرید.

معمولا، عوارض گوارشی در بارداری اتفاق می افتد، چراکه تغییرات هورمون ها در این دوران ، باعث شل شدن عضلات لوله گوارش می شود همچنین. وزن گیری جنین،  باعث افزایش فشار اضافی به لوله گوارش مادر خواهد شد.

 

 

یبوست

یبوست عارضه گوارشی معمول در طول بارداری است، و در طول سه ماهه دوم بارداری بسیار شایع تر می باشد. انجمن متخصصین زنان و زایمان، یبوست را به داشتن اجابت مزاج، کمتر از سه بار در هفته تعریف می کند. تغییرسطوح هورمون ها سبب کاهش حرکت روده و ایجاد یبوست می شود.

نکته جالب اینکه ممکن است اگر پیش از بارداری، مکمل مولتی ویتامین زیادی دریافت کرده باشید، ممکن است دارای سطوح بالایی از آهن باشید. سطوح بالای آهن می تواند در ایجاد یبوست نقش داشته باشد.

تغییرات غذایی ، بهترین روش درمان یبوست در دوران بارداری می باشد. دریافت فیبر کافی از میوه جات و سبزیجات می تواند مشکلات یبوست را برطرف کند. منابع گیاهی کلید فیبر دریافتی برای شما هستند، به همین دلیل غلات کامل، لوبیا، حبوبات در برنامه غذایی خود به وفور مصرف کنید.

مقدار کافی آب بنوشید، نوشیدنی های حاوی شکر مصرف نکنید چراکه مشکل یبوست را بدتر می کند. به طور منظم ورزش کنید، تا حرکات روده تحریک شود. به عنوان آخرین چاره، ممکن است پزشک به شما مسهل یا مکمل های فیبر را برای نرم شدن و تسهیل حرکات روده توصیه کند. هرگز در ابتدا بدون چک کردن با پزشک از این محصولات استفاده نکنید. اسهال عارضه معمول این محصولات بوده که می تواند منجر به کم آبی در دوران بارداری شود.

 

نفخ

نفخ در دوران بارداری می تواند منجر به ایجاد گاز شده این مساله می تواند سبب درد شکم، گرفتگی عضلات(کرامپ) ، بادگلو و خروج گاز شود. شما می توانید شدت نفخ را با پرهیز مواد غذایی تحریک کننده که منجر به تولید گاز می شوند، کاهش دهید. قطع کردن موارد زیر را در نظر بگیرید:

نوشیدنی های گازدار ، محصولات لبنی ، گیاهان خانواده کلم مانند بروکلی، کلم، گل کلم، سیر، اسفناج ، سیب زمینی ، لوبیا و دیگر غذاهای پرفیبر می توانند سبب نفخ شوند.

وعده های غذایی خود را کوچکتر کرده و به آهستگی غذا بخورید تا از بلعیدن هوا جلوگیری شود. اگر تغییر عادات غذایی کمک کننده نبود، با پزشکتان درباره محصولات کاهش دهنده نفخ ، مشورت کنید. هر مکمل یا گیاهی را بدون چک کردن با پزشک مصرف نکنید.

 

 

سوزش سردل

سوزش سردل زمانی اتفاق می افتد که اسید معده به مری برمی گردد. در این شرایط زمان کوتاهی بعد از خوردن، سوزش ناراحت کننده ای در گلو و قفسه سینه خود احساس کنید. چربی ها ، غذاهای سرخ کردنی ، غذاهای تند ، سیر ، پیاز ، و مواد کافئینه مانند قهوه و نسکافه سبب تشدید ریفلاکس می شوند.

خوردن وعده های حجیم و دراز کشیدن بلافاصله بعد از مصرف غذا می تواند منجر به تشدید سوزش سردل شود. بالا بردن بالش زیر سر می تواند در پیشگیری از سوزش شبانه کمک کننده باشد. اگر مکررا سوزش سردل دارید حتما با پزشکتان تماس بگیرید ، ممکن است پزشک آنتی اسید را برای تسکین، به شما توصیه کند.

چه زمانی باید به دیدن پزشک بروید؟

اختلالات گوارشی با شدت خفیف، در طی سه ماهه دوم بارداری طبیعی هستند، اما چند علائم می تواند هشداردهنده باشدکه عبارتند از:

  • اسهال شدید: اسهالی که بیشتر از دو روز طول کشیده باشد.
  • مدفوع سیاه یا خونی
  • درد شکمی شدید
  • درد ناشی از گاز که می آید و هر چند دقیقه می رود؛ این درد در واقع می تواند درد زایمان باشد.

ارسال پاسخ