کافئین و بارداری!

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 14ام, 1397

آیا نوشیدن چای سبز در دوران شیردهی به شیرخوار آسیب می زند؟

وقتی که شما در حال شیردهی هستید، باید توجه ویژه ای به رژیم غذایی تان داشته باشید. چیزی که شما می خورید یا می نوشید از طریق شیر به فرزندتان منتقل می شود. توصیه می شود زنان شیرده از مصرف الکل، کافئین و داروهای خاص بپرهیزند. احتمالا شنیده اید که چای کافئین کمتری از قهوه دارد، و چای سبز به علت آنتی اکسیدان های آن سالم در نظر گرفته می شود. پس نوشیدن چای سبز در دوران شیردهی ایمن است؟

 

شیردهی و کافئین

پزشکان توصیه می کنند که کافئین به کودکان بزرگتر داده نشود، و همین امر برای نوزادان نیز توصیه می شود. البته تحقیقات ، عوارض جانبی تهدید کننده زندگی را به دنبال نوشیدن  ترکیبات کافئین دار در هنگام شیردهی نشان نمی دهد. شیرخواران از طریق شیر مادر در معرض کافئین قرار می گیرند لذا ممکن است بیشتر تحریک پذیر بوده و یا مشکل خواب داشته باشند. .

کافئین می تواند در سیستم بدنی شما حدود 5 تا 20 ساعت باقی بماند. اگر دارو مصرف می کنید، چاق هستید و یا سایر مشکلات پزشکی داشته باشید، ممکن است مدت وجود کافئین در بدن مدت بیشتری طول بکشد.

کافئین می تواند در بدن نوزاد بسیار طولانی تر از بدن فرد بالغ باقی بماند، بنابراین با مشکلات خواب و بی قراری برای مدت زمان زیادی در چنین نوزادان و شیرخوارانی روبرو خواهید شد.

چای سبز و کافئین

چای سبز قطعا به اندازه قهوه، کافئین ندارد و شما حتی می توانید انواع بدون کافئین آن را نیز دریافت کنید. یک لیوان 240 سی سی چای سبز معمولی حدود 24 تا 45 میلی گرم و قهوه 95 تا 200 میلی گرم کافئین دارد.

 

 

چه مقدار کافئین، ایمن در نظر گرفته می شود؟

به طور کلی، شما می توانید یک تا سه فنجان چای سبز در روز بنوشید بدون اینکه اثرات مضر بر روی شیرخوارتان داشته باشد. توصیه شده در دوران شیردهی روزانه نباید بیش از 300 میلی گرم کافئین مصرف کرد. شیر مادر حاوی کمتر از 1 درصد کافئین است که توسط مادر مصرف می شود.

پس ازمصرف پنج بار یا بیشتر نوشیدنی های کافئین دار، ممکن است متوجه شروع شدن بی قراری در شیرخوارتان بشوید. با این حال، متابولیسم افراد، کافئین را به شکل متفاوتی از بدن فرد پاک می کند. بعضی از افراد تحمل بیشتری نسبت به دیگران دارند. و این می تواند برای نوزادان نیز صدق کند. توجه داشته باشید که چقدر قهوه می نوشید و تغییرات در رفتار کودکتان را بر اساس مصرف میزان کافئین به دقت دنبال نمایید.

شما باید به خاطر داشته باشید که شکلات نیز حاوی کافئین است. ترکیب این موارد با نوشیدن چای باعث افزایش میزان کلی کافئین  در می شود.

 

جایگزین ها

اگر شما نگران دریافت بالای کافئین از چایتان هستید، گزینه های بدون کافئین را برای چای سبز در نظر بگیرید. برخی از چای های سیاه به طور طبیعی حاوی کافئین کمتری از چای سبز هستند.

ارسال پاسخ