روش هایی برای تغذیه ای بهتر در کودکان

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 19ام, 1397

 

تغذیه سالم، مهم ترین عامل افزایش سلامت کودکان می باشد. تشویق به انتخاب غذاهای سالم و ایجاد رابطه مثبت با انواع غذاها بهترین راه حل می باشد. در ادامه به 10 توصیه موثر در انتخاب و مصرف غذاهای سالم توسط کودکان اشاره می شود.

مصرف هیچ ماده غذایی را محدود نکنید

هرگز مصرف هیچ کدام از مواد غذایی را محدود نکنید. زیرا ممکن است تأثیر منفی بر رشد و تکامل کودک داشته باشد و همچنین می تواند خطر ابتلا کودک به اختلالات خوردن همانند بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی را افزایش دهد. به مصرف مواد غذایی سالم مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل تاکید شده و از مصرف مواد غذایی فرایند شده و تنقلات اجتناب گردد.

 

مواد غذایی سالم در دسترس باشد

 

کودکان تمایل به مصرف مواد غذایی دارند که در دسترس باشد. ظرف میوه مانند سیب یا موز بهتر است همیشه در دسترس و جلو دید باشد. تا در زمان مصرف میان وعده به جای تنقلات، میوه خورده شود.

 

بر روی غذاها برچسب “خوب” یا “بد”  نزنید

برروی غذاها برچسب “خوب” یا “بد”  نزنید.  غذاهای مورد علاقه کودک را در برنامه غذایی بگنجانید. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزی ها در روشن شدن مو و سلامت پوست موثر هستند.  پروتئین های کم چرب مانند گوشت بوقلمون یا کلسیم موجود در محصولات لبنی کم چرب نیز در تقویت و سلامتی کودک نقش دارند. مصرف وعده صبحانه به تمرکز بیشتر کمک می کند.

 

تشویق برای انتخاب غذاهای سالم

به هنگام انتخاب غذاهای سالم همانند میوه، سبزیجات و غلات کامل توسط کودکتان حتما او را تشویق کنید.

 

به هنگام انتخاب غذاهای ناسالم، نگران نباشید

حتی با وجود تشویق به هنگام انتخاب غذاهای سالم توسط کودکان،  ممکن است غذاهای ناسالم  نیز جز انتخاب های آنها باشد. بهترین استراتژی نادیده گرفتن این نوع انتخاب می باشد. توصیه می شود روش های پخت سالم تر غذای مورد علاقه کودک انتخاب شود. مثلا به جای سیب زمینی سرخ شده از سیب زمینی کباب شده استفاده گردد.

 

هرگز از غذا به عنوان پاداش استفاده نکنید

استفاده از غذا به عنوان پاداش، ممکن است اختلالات وزن و سایر مشکلات مربوط به وزن را در پی داشته باشد. توصیه می شود از سرگرمی هایی همچون دوچرخه سواری، پارک یا شهربازی رفتن و بازی های فکری به عنوان پاداش استفاده شود.

 

وعده شام همراه با خانواده میل شود

کودک باید وعده شام را در کنار خانواده میل نماید. در اینصورت از مصرف غذای سالم توسط کودک اطمینان حاصل می شود.  طبق نتایج،  کودکی که شام را  کنار خانواده میل می کند، معمولا مواد مغذی بیشتری دریافت کرده و کمتر دچار اختلالات دوره نوجوانی می شود. باید مصرف وعده شام توسط کودک در کنار خانواده از یک بار در هفته شروع شود و به سه بار در هفته افزایش یابد.

 

بشقاب غذا را در آشپزخانه آماده کنید

توصیه می شود که بشقاب غذای هر فردی در آشپزخانه آماده شود، چرا که در اینصورت سهم غذای هر فرد در هر وعده غذایی مشخص می شود و کودکان نیز با سهم غذایی متعادل و مناسب آشنا خواهند شد. از طرفی ممکن است این روش در کنترل و کاهش وزن نیز موثر باشد.

 

کنترل مقدار و نوع غذا توسط کودک

به کودکان اجازه  دهید تا در مورد مقدار و نوع غذا خودشان تصمیم گیری کنند. بسته به نوع غذا، مقدار مصرف شده را کنترل کنید، به عنوان مثال غذاهای سالم مانند سبزیجات به مقدار دلخواه خورده شوند و بر مقدار مصرف غذا های پر کالری تر کنترل بیشتری صورت گیرد.

 

مشورت با پزشک متخصص اطفال

قبل از ایجاد تغییرات قابل توجه در رژیم غذایی کودک،  به عنوان مثال رژیم غذایی کاهش وزن، افزایش وزن یا هر تغییر دیگر، توصیه می شود حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت شود. کم وزن بودن یا اضافه وزن داشتن کودک باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد نه والدین.   

 

گفته می شود ایجاد تغییر در انتخاب های غذایی کودکان باید به تدریج صوت گیرد. همه چیزها و همه خوراکی ها بیرون از منزل منجر به اضافه وزن و چاقی کودک می شوند.  مصرف فست فودها و تنقلات پر کالری همگی از علل اضافه وزن می باشند. بنابراین توصیه می شود در مورد انتخاب های غذایی سالم و مصرف غذا در منزل به کودک آموزش های لازم داده شود.

ارسال پاسخ