حقایقی در مورد غذا و تغذیه بعد از سن 50 سالگی

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آبان 23ام, 1397

بعد از سن 50 سالگی ، بدن شما دیگر قادر به هضم غذا به همان طریقی که در جوانی این کار را انجام می داد ،  نمی باشد . متابولیسم شما کاهش می یابد ، و به احتمال قوی توده ماهیچه ای کاهش یافته  و در نتیجه در وزن شما تغییراتی حاصل می گردد.

بیماری هایی که در ارتباط با تغذیه نامناسب می باشد  مانند دیابت ، چاقی ، سکته های قلبی و مغزی، غالبا بعد از سن 50 سالگی اتفاق می افتند. بنابراین ، افراد بالای 50 سال نیازمند این می باشند که کالری مصرفی آنها یک مقدار بیشتر مورد توجه قرار گیرد و این افراد از خوردن غذاهایی که دارای قند اضافه یا چربی های جامد ، مانند کره و روغن های جامد می باشند ،  اجتناب ورزند .

متخصصین تغذیه اظهار می دارند که مردان بالای 50 سال که نسبتا فعال می باشند ، روزانه بین 2200 تا 2400 کالری نیازدارند. این رقم برای  زنان حدود 1800 کالری می باشد.

 

باور 1: به دلیل اینکه متابولیسم من پایین می باشد ، نیازمند غذا خوردن کمتری می باشم .

لزوما اینچنین نیست . همان طور که سن شما بالا می رود ، بدن شما سخت تر ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین B12 ، روی ، کلسیم و یا اهن را جذب و مورد مصرف قرار می دهد . و برخی درمان ها حتی در این دوران می تواند سخت تر گردد.

ضمن اینکه ، بسیاری از بزرگسالان ویتامین D که برای استخوان ها و تقویت ماهیچه ها ضروری می باشد را به اندازه کافی بدست نمی آورند. و این مساله معمولا به این دلیل می باشد که آنها به اندازه کافی لبنیات در رژیم غذایی خود نداشته یا اغلب کمتر در معرض نور آفتاب قرار می گیرند.

 این بدان معناست که شما برای اینکه مطمئن شوید تغذیه مناسبی دارید ، نیازمند این می باشید که مصرف برخی مواد را افزایش و برخی را کاهش دهید .

باور 2: مکمل ها در این سن برای شما مفید می باشند

به دلیل اینکه با بالا رفتن سن ، بدن به سختی قادر به دریافت مواد مغذی از  غذاها می باشد ، بسیاری از افراد مسن برای تقویت استخوان ها از مکمل های کلسیم و ویتامین D استفاده می کنند.

در مورد کلسیم ، اگر شما بیش از اندازه کلسیم مصرف نمایید ، بدن شما بیش از اندازه نیاز کلسیم جذب خواهد کرد و این کلسیم اضافه وارد ادرار می شود اما این مساله  افزایش خطر ایجاد سنگ کلیه را افزایش می دهد.

باور3: الان احساس گرسنگی نمی کنم ، پس بهتر یک وعده غذایی راحذف کنم

این مساله به نفع شما می باشد که دارای یک برنامه غذایی منظم باشید. بدن شما مثل یک گوله آتش است . اگر شما در حیاط  پشتی خود آتشی به پا کرده باشید و قصد داشته باشید آن را روشن نگاه دارید ، باید هرازگاهی در آن یک تکه چوب بیاندازید. در بدن نیز اگر شما بخواهید متابولیسم را بالا نگاه دارید باید از مکمل ها به مقدار لازم و با کیفیت خوب استفاده نمایید نه اینکه در مصرف آنها زیاده روی نمایید.

باور4: برای تغییرعادات من بسیار دیر می باشد

بیمارانی که دچار بیماری های مزمن و حاد می باشند اظهار می دارند که وضع بیماری انها رو به وخامت رفته و به دنبال راهی می باشند که این پروسه را آهسته تر کند. آنها آرزو می کنند ای کاش در سنین جوانی بیشتر به سلامتی و تغذیه شان توجه می کردند.

اما اگرچه ممکن است برای تغییر برخی عاداتی که برای مدتهاست که شما آنها را دارید دیر باشد ، اما هیچگاه برای کار بر روی تغییر عادات رفتاری خیلی دیر یا زود نمی باشد .

اگر شما نگران وزن خود می باشید ، به سراغ غذاهایی بروید که حاوی مواد مغذی فراوان اما کالری کمی می باشند . این غذاهای مغذی شامل میوه جات ، سبزیجات ، غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای و آرد جو دوسر ، لوبیا  و آجیل می باشند. گوشت کم چرب ، تخم مرغ ، غذاهای دریایی ، شیر کم چرب و پنیر شامل این دسته می باشند. نوشیدنی های شیرین یا دسرها ، غلات تصفیه شده مانند نان سفید یا پاستا سرشار از کالری و دارای ارزش غذایی کمی هستند .

.مواد غذایی که دارای هیچگونه ارزش غذایی نیستند اما فقط دارای کالری بالایی می باشند و شما با خوردن آنها احساس سیری می کنید ، باعث کمبود مواد مغذی که اهمیت زیادی دارن در بدن شما می شوند.

تمام نکات در مورد رژیم غذایی در سنین بالای 50 سال

موارد زیادی می تواند بر روی خوردن شما با بالا رفتن سن تاثیر بگذارد. از دست دادن دندان ممکن است خوردن برخی از غذاها را برای شما مشکل سازد. همین طور با بالارفتن سن حس بویایی و چشایی نیز ممکن است دچار تغییراتی شوند. مشکلات اقتصادی ، افسردگی ، تنهایی در بین افراد مسن متداول می باشد .

ارسال پاسخ