تغذیه کودک در سال  اول

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 2 | آبان 24ام, 1397

غذاهای جامد را در 6-4 ماهگی آغاز کنید

 زمان توصیه شده معرفی غذاهای جامد- معمولا برنج قهوه ای ترکیب شده با شیر مادر یا فرمولا را شروع کنید. اما این توصیه فقط برای این سن نیست. قبل از شروع غذاهای جامد کودک شما باید قادر به نشستن (با حمایت)، چرخش سر، و حرکات جویدن باشد. او همچنین باید به این رفلکس دست پیدا کرده باشد که بتواند هرچیزی به جز مایعات را  از دهان بیرون بریزد.

شیر مادر یا شیرخشک را ادامه دهید

کودکان معمولا حجم زیاد از غذای جامد را فورا نمی خورند. به همین علت غذای جامد به رژیم غذایی کودک شما اضافه شده و نباید جایگزین شیر مادر یا شیرخشک شود. به یاد داشته باشید شما در حال معرفی غذای جامد هستید، نه تغییر کلی رژیم غذایی فرزندتان. این کار به تدریج اتفاق خواهد افتاد.

چرا با برنج شروع کنید؟

برای پی بردن به آلرژی غذایی، استفاده از یک نوع غله یعنی برنج آسانتر از مصرف ترکیبی است که از چندین غلات درست شده باشد. می توانید  آن را با شیر مادر یا فرمولا ترکیب کنید تا زمانی که فرزندتان به یک قوام جدید عادت کند، به یک قوام آبکی برسید.

غذا خوردن با قاشق برای کودک شما یک تجربه تازه محسوب می شود. چراکه تا به امروز، رژیم غذایی او مایعات بوده است. او حالا احتیاج به تمرین دارد تا به قاشق عادت کرده و غذاهای جامد را با دهانش بخورد. به همین علت از او انتظار نداشته باشید که همه حجم غذا را بخورد، ممکن است در زمان یک یا دو قاشق چایخوری شروع بخورد. در عوض سعی کنید مقدار مشخصی به کودک داده و تمرکزتان را روی تجربه کردن و آموزش به او بگذارید.

میوه وسبزیجات را یکی یکی شروع کنید

میوه، سبزیجات، غلات، و حتی گوشت همه می توانند در منوی فرزند شما باشند. توصیه می شود که  یکی یکی انها را معرفی کنید تا بتوانید کوچکترین واکنش آلرژیک را در فرزندتان ببینید. اگر فرزند شما در ابتدا نمی خواهد آن ماده غذایی را بخورد، دوباه سعی کنید. اگر فکر می کنید که هر گونه علایم آلرژی دارد حتما با متخصص کودک تماس بگیرید. غذای کودک را با گرم کردن و پوره کردن نرم کنید. غذای تهیه شده را به اندازه کافی در قاشق گذاشته تا بتواند به آسانی آن را ببلعد.

از شیر و عسل بپرهیزید

اغلب متخصصین به شما می گویند که مصرف شیر گاو را که بعد از یک سالگی برای فرزندتان شروع کنید. زیرا برخی از کودکان قبل از این سن به سختی آن را هضم می کنند. به کودکان کمتر از یک سال عسل ندهید( برخی از متخصصین بالای 2 سال را توصیه می کنند). علت آن خطر بوتولیسم، است که سیستم ایمنی کودک نمی تواند آن را از بین ببرد.

زمانی که کودک غذاخوردن را متوقف کرد ، اصرار نکنید!

ممکن است کودکتان با قاشق ضربه بزند، سرش را برگرداند، دهانش را باز نکند، آنچه را که در دهانش گذاشتید را بیرون بریزد، یا گریه کند. او را مجبور نکنید بیشتر از مقداری که می خواهد بخورد. کودکان زمانی غذا می خورند که گرسنه باشند وزمانی که سیر باشند از خوردن دست می کشند. احترام به غرایز آنها ممکن است به آنها کمک کند که اکنون و وقتی بزرگتر شدند از پرخوری اجتناب کنند.

آیا به سختی غذا می خورد؟؟؟  او را اذیت نکنید!

اگر فرزند شما غذای جدید را خیلی سریع نمی پذیرد، این به ان معنی نیست که او سخت پسند است!  تسلیم نشوید. چند روز صبر کنید ودوباره امتحان کنید و دوباره و دوباره.  به یاد داشته باشید شما یک الگو برای فرزندتان هستید، به همین علت ممکن است فرزند شما بیشتر علاقمند به غذایی شود که شما می خورید و لذت می برید. اما اور ا مجبور به خوردن نکنید.

کودک در حال کثیف کردن است!

در حالی که فرزند شما رشد می کند، سعی در شناخت خودش نیز دارد. یادگیری خوردن غذای جامد، تجربه قابل لمسی برای فرزند شماست. یک زیرانداز را زیر صندلی غذای او قرار دهید تا این بهم ریختگی ها شما را آشفته نکند. صبور باشید. این مرحله خیلی طول نخواهد کشید.

  غذاهای با دست را هنگامی که کودک آماده است امتحان کنید

در 9 ماهگی، فرزند شما می تواند قطعات کوچک غذاهای نرم را بردارد تا بخورد. شما هنوز هم به قاشق غذا نیاز دارید. به شیر مادر و یا فرمولا ادامه دهید. برخی از غذاهای انگشتی نظیر تکه های موز رسیده، قطعات هویج پخته شده، پاستا خوب پخته شده و تخم مرغ پخته برای کودکان دلپذیر هستند. از چیزهایی که خطرات خفگی دارند مانند آب نبات، چیپس، سبزیجات خام، انگور یا کشمش اجتناب کنید.

دیدگاه ها

2 دیدگاه در “تغذیه کودک در سال  اول

  1. مریم

    سلام و احترام
    برای چه کودکانی تغذیه تکمیلی از چهار ماهگی شروع میشه؟ کودکی با وزن 2500 به دنیا اومده و در دو ماهگی به دو برابر وزن تولد رسیده. برای این کودک شروع تغذیه تکمیلی از کی میباشد؟ سپاسگذارم

    پاسخ

ارسال پاسخ