روغن MCT

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آذر 3ام, 1397

اطلاعات کلی  در مورد  MCTs یا تری گلیسریدهای متوسط زنجیر:

نام تری گلیسیرید های متوسط زنجیر (MCTs) از نحوه قرار گیری اتم های کربن در ساختار شیمیایی آنها گرفته شده است. . MCTs معمولا از روغن نارگیل و روغن نخل خرما در آزمایشگاه سنتز می شوند. چربی های موجود در رژیم غذایی، معمولا  تری گلسیرید های بلند زنجیر هستند و مردم از MCT ها به عنوان دارو استفاده می کنند.

همراه با داروهای رایج برای درمان اختلالات هضم و جذب مواد غذایی از جمله اسهال، استئاتوره (سوء هضم چربی)، بیماری سلیاک، بیماری های کبدی و  بروز مشکلات هضم به هنگام جراحی معده (gastrectomy) و یا روده (سندرم روده کوتاه) استفاده می شود.

MCTs همچنین در رژیم غذایی بیماران مبتلا به بیماری ریوی شیلوتوراکس (chylothorax) ، کیسه صفرا، ایدز، فیبروز کیستیک، بیماری آلزایمر و تشنج در کودکان کاربرد دارد.

 

ورزشکاران گاهی از MCT ها برای افزایش عملکرد ورزشی در طول تمرین، کاهش چربی بدن و افزایش توده عضلانی و کاهش وزن استفاده می کنند.

MCT ها همچنین برای کاهش کلسترول، تری گلیسیرید خون و درمان دیابت و در افراد مسن، برای افزایش توده عضلانی و قدرت بدنی مورد استفاده قرار می گیرند.

تری گلیسریدهای متوسط زنجیر یا همانMCT ها  گاهی اوقات به عنوان منبع چربی در تغذیه پارنترال (TPN) استفاده می شوند. در TPN، تمام مواد غذایی به صورت داخل وریدی به بیمار رسانده می شود (به وسیله IV). این نوع تغذیه به هنگام عدم کارکرد  دستگاه گوارش (GI) مورد استفاده قرار می گیرد. MCT های داخل وریدی برای جلوگیری از تجزیه عضلات بیماران در شرایط بحرانی قابل استفاده می باشند.

نحوه عملکرد MCT در بدن

MCTs ها به عنوان منبع چربی برای بیمارانی هستند که قادر به تحمل سایر انواع چربی ها نمی باشند. به گفته محققان این نوع از چربی ها، مواد شیمیایی خاصی در بدن تولید می کنند که ممکن است به مبارزه با بیماری آلزایمر کمک کنند. این چربی ها همچنین می توانند منجر به کاهش وزن  شوند، چرا که بدن از طریق روش های متفاوتی در مقایسه با سایر چربی ها از آنها استفاده می کند.  

استفاده و اثربخشی MCTs ها

اثر بخشی احتمالی در:

 • جلوگیری از تجزیه عضلات بیماران در شرایط بحرانی، زمانی که بصورت داخل وریدی تجویز می گردد. MCT ها در تامین کالری مورد نیاز این بیماران نیز مورد استفاده قرار می گیرند اما به نظر نمی رسد مزایای دیگری نسبت به سایر چربی های رژیمی داشته باشد (مانند تری گلیسرید های بلند زنجیر).  
 • درمان انواع خاصی از تشنج ها در کودکان.
 • بیماری نادر والدمن، که مشاهده شده است رژیم غذایی کم چرب- پر پروتئین و مکمل یاری با MCT علایم بیماری را کاهش می دهد.

احتمالا بی اثر در :

 • کاهش وزن مرتبط با ایدز. نتایج تحقیقات نشان می دهند دریافت MCT همراه با مولتی ویتامین مینرال تاثیری در پیشگیری از کاهش وزن ناشی از ایدز ندارد.
 • عملکرد ورزشی: بیشتر تحقیقات نشان می دهد که مصرف MCT عملکرد ورزشی را بهبود نمی بخشد. با این حال، مصرف طولانی مدت و همزمان MCT  با کربوهیدرات ها ممکن است در ورزشکاران کمک کننده باشد.

شواهد ناکافی در مورد اثر MCT   در :

 • تحلیل عضلات در سالمندان. تحقیقات اولیه نشان می دهد مصرف MCTs همراه با لوسین و ویتامین D حجم و قدرت عضله را در افراد مسنی که توده عضلانی آنها تحلیل رفته بهبود می بخشد.
 • بیماری آلزایمر. استفاده از MCT ها در بیماری آلزایمر بسیار قابل  توجه است.  این نوع چربی انرژی مورد نیاز سلول های مغز را فراهم کرده و مغز را از آسیب های ناشی از پلاک پروتئین بتا آمیلوئید محافظت می کند.  این پلاک ها ساختارهایی هستند که در بیماری آلزایمر شکل می گیرند و باعث ایجاد علائم می شوند. برخی از تحقیقات نشان می دهند که نوع خاصی از  MCT به نام (AC-1202) در بهبود یادگیری، حافظه و پردازش اطلاعات (تفکر شناختی) در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط اثر قابل توجهی نداشته است. اما در  افرادی که از نظر ژنتیکی تغییراتی در برخی از ژن های خاص مانند (ژن APOE4) رخ داده، تک دوز محصولات MCT به نظر می رسد مهارت های تفکر شناختی را بهبود می بخشد.
 • شیلوتوراکس (اختلال ریوی نادر). مصرف MCT به صورت خوراکی یا وریدی (به وسیله IV) ممکن است از سوء تغذیه پیشگیری کرده و توانایی مبارزه با عفونت را در کودکان و بزرگسالان مبتلا به شیلوتوراکس، بهبود بخشد.
 • هیپرتری گلیسریدمی ( بالا بودن تری گلیسرید خون): مصرف روغن های حاوی هر دو اسید چرب متوسط زنجیر و طولانی زنجیر باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون در بیماران مبتلا به اضافه وزن می گردد. با این حال، ممکن است مصرف این نوع چربی ها تاثیری در کاهش تری گلیسرید افراد چاق یا با وزن نرمال نداشته باشد.

کاهش وزن در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن. براساس نتایج حاصل از مطالعات، مصرف MCT می تواند باعث کاهش وزن بدن، چربی بدن، دور کمر و دور باسن گردد. برای مشاهده اثرات مفید این نوع چربی، حداقل 4 هفته زمان مورد نیاز است. در مردان، نژاد آسیایی و افرادی با بالاترین میزان چربی بدن بیشترین اثر را خواهد داشت. با این حال این اثرات ممکن است آنچنان قابل توجه نباشد.

مطالعات بیشتری  برای ارزیابی اثربخشی MCT ها برای  استفاده در چنین مواردی، مورد نیاز است:

 • کاهش چربی بدن و افزایش توده عضلانی
 • بهبود سطح کلسترول خون.
 • بهبود جذب کلسیم و منیزیم.
 • حمایت تغذیه ای حین ورزش.

 

عوارض جانبی و ایمنی:

مصرف خوراکی یا داخل وریدی ( IV) چربی های MCTs در اکثر افراد ایمن و بی ضرر می باشد. از عوارض جانبی این چربی ها می توان  به  بروز اسهال، استفراغ، تحریک پذیری، حالت تهوع، ناراحتی معده، گاز روده، کمبود اسید چرب ضروری و … اشاره کرد. مصرف MCTs با غذا ممکن است برخی از عوارض جانبی را کاهش دهد.

هشدارها و احتیاط های لازم:

 • بارداری و شیردهی: در مورد استفاده از MCTs در دوران بارداری و شیردهی اطلاعات کافی در دسترس نمی باشد. برای پیشگیری از ایجاد عوارض توصیه می گردد از مصرف آن اجتناب گردد.
 • دیابت: در اثر مصرف MCTs  ها در بدن، ماده شیمیایی به نام کتون تولید می گردد. که ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مشکل ساز باشد. بنابراین باید در صورت ابتلا به دیابت، از MCTs استفاده نگردد.
 • مشکلات کبدی: از آنجایی که MCTs ها در کبد متابولیزه می شوند، بنابراین مصرف این نوع چربی ممکن است در افراد مبتلا به بیماری کبدی مشکلات جدی ایجاد کند. در صورت ابتلا به سیروز یا سایر بیماری های کبدی توصیه می شود از مصرف  MCTs اجتناب گردد.

تداخلات تری گلیسریدهای متوسط زنجیر:

در حال حاضر اطلاعاتی در مورد تداخلات MCTs ها در دسترس نمی باشد.

ارسال پاسخ