دانه کتان

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آذر 7ام, 1397

دانه کتان  از گیاه Linum usitatissimum  به دست می آید. دانه یا روغن دانه کتان برای تهیه دارو استفاده می شود. اطلاعات موجود در این مطلب مربوط به داروهای ساخته شده از دانه کتان است.

افراد عمدتا، از دانه کتان دردرمان و کنترل بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش (GI) ، از جمله یبوست ، آسیب به کولون به علت مصرف بیش از حد مسهل، اسهال، التهاب روده بزرگ (دیورتیکولیت)، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا کولون تحریک پذیر، زخم در پوشش روده بزرگ (کولیت اولسراتیو)، التهاب مخاطات معده (گاستریت) و التهاب روده کوچک (انتریت) استفاده می کنند.

دانه کتان برای کنترل اختلالات قلبی و عروق خونی، از جمله کلسترول بالا، “سخت شدن شریان ها” (آترواسکلروز)، فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر نیز استفاده می شود.

دانه کتان برای درمان آکنه، اختلال بیش فعالی (ADHD)، مشکلات کلیه در افراد مبتلا به بیماری لوپوس اريتماتوزیس سیستمیک (SLE)، علائم یائسگی و درد سینه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای دیابت، چاقی و کاهش وزن، HIV / AIDS، افسردگی، عفونت مثانه، مالاریا و آرتریت روماتوئید کاربرد دارد.

 

دیگر موارد شامل درمان گلودرد، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (URTI) و سرفه است. برخی از افراد از دانه کتان استفاده می کنند تا خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهند. دانه کتان گاهی در روی پوست برای درمان آکنه، سوختگی، جوش، اگزما، پسوریازیس، و تسکین التهاب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

عملکرد دانه کتان در بدن:

دانه کتان منبع خوبی ازفیبر و اسیدهای چرب امگا 3 است. فیبر در دانه کتان در درجه اول در پوشش دانه یافت می شود. مصرف فیبر کتان قبل از غذا، به نظر می رسد که در افراد احساس گرسنگی را کنترل نماید , به طوری که ممکن است غذای کمتری خورده شود. محققان بر این باورند که این فیبر با کلسترول در روده باند می شود و از جذب آن جلوگیری می کند. به طور کلی، اثرات دانه کتان بر کلسترول و لخته شدن خون سبب می شود که خطر “سخت شدن شریان ها” (آترواسکلروز) کاهش یابد.

 

اثرات احتمالی برای :

 • دیابت :

تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل دانه کتان، سه بار در روز به مدت 3 ماه باعث کاهش میزان هموگلوبین A1C و تنظیم بهتر سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود. تحقیقات بالینی دیگر نشان می دهد که استفاده از پودر کتان برای یک ماه می تواند قند خون ناشتا را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد و استفاده از دانه کتان 3برای مدت 3 ماه باعث کاهش میزان قند خون افراد مبتلا به عدم تحمل گلوکز می شود. با این حال، استفاده از دانه های روغنی خرد شده به نظر نمی رسد که قند خون ناشتا، سطح انسولین یا چربی خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کمتر کند.

 • کلسترول بالا :

تحقیقات نشان می دهد که بذر کتان، کلسترول کل و کلسترول بد یعنی لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، در افرادی که سطح کلسترول نرمال دارند و در مردان و زنان قبل از یائسگی با کلسترول بالا , را کاهش می دهد. با این حال، دانه کتان بر کلسترول خوب، یعنی لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL  ) عمدتا بدون اثر است. دانه کتان بر میزان تری گلیسیرید خون بی تاثیر می باشد.

 • لوپوس:

به نظر می رسد مصرف دانه کتان خوراکی باعث بهبود عملکرد کلیه در افراد مبتلا به لوپوس یا SLE می شود.

احتمالا بی اثر برای :

 

 • پوکی استخوان.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف 40 گرم روزانه بذرکتان خرد شده در روز تا یک سال باعث کاهش تراکم استخوان در زنان نمی شود. یافته های مشابهی برای مردان و زنان مسن تر که عصاره های کتان را دریافت می کردند یافت شده است.

شواهد ناکافی برای :

 • پروستات بزرگ (پروستات خوش خیم) :

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک مکمل دانه کتان  روزانه به مدت 4 ماه , اختلالات دستگاه ادراری را در ارتباط با التهاب پروستات کاهش می دهد و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

 • سرطان پستان :

شواهد متناقض در مورد اثرات دانه کتان از رژیم غذایی بر رشد سرطان پستان وجود دارد.

 • بیماری قلبی :

  تحقیقات نشان می دهد که مصرف لیگنان ها، که در غذاهای حاوی دانه کتان و سایر مواد غذایی یافت می شود، خطر بیماری قلبی را کاهش نمی دهد.

 • سرطان روده بزرگ :

تحقیقات در مورد تاثیردانه کتان بر روی سرطان کولورکتال متناقض است. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف لیگنان ها که در دانه های کتان وجود دارد، با کاهش خطر سرطان کولورکتال همراه نیست. با این حال، تحقیقات دیگر نشان می دهد که موثر می باشد.

 • یبوست :

دانه کتان منبع خوبی از فیبر رژیمی است. مصرف دانه کتان , به نظر می رسد حرکات روده ای را  در سالمندان افزایش می دهد.

 • سرطان آندومتر :

تحقیقات نشان می دهد که سطح خونی لیگنان ها , که در رژیم های حاوی دانه کتان و سایر مواد غذایی یافت می شوند، با خطر سرطان آندومتر ارتباط ندارند.

 • فشار خون بالا :

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف عصاره ی دانه کتان سه بار در روز به مدت 6 ماه باعث کاهش فشار خون در مردان می شود، اما نه در زنان تاثیری دیده نشده است.

 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS) :

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف 24 گرم روزانه دانه کتان  برای 4 هفته کیفیت زندگی و یا شدت علائم IBS در افراد مبتلا به IBS را بهبود نمی بخشد.

 • سرطان ریه :

تحقیقات نشان می دهد در افرادی که فیتواستروژن بیشتری مصرف می کنند، مانند آنهایی که در دانه های کتان یافت        می شوند، خطر ابتلا به سرطان ریه کمتر از کسانی است که کمتر دانه کتان مصرف می نمایند.

 • درد پستان (mastalgia):

  در تحقیقات اولیه، خوردن یک مافین از دانه کتان در هر روز به مدت 3 ماه سبب کاهش درد سینه در شروع سیکل قاعدگی شد. در این تحقیق ، کلوچه ها حاوی 25 گرم دانه کتان بودند.

 • علائم یائسگی :

روشن نیست که آیا دانه کتان برای کاهش علائم یائسگی مانند گرگرفتگی مفید باشد یا خیر .  برخی تحقیقات نشان داده اند که ممکن است گر گرفتگی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. با این حال، مطالعات دیگر نشان می دهد که این اثر بیشتر از مصرف قرص دارونما نیست. تفاوت اثربخشی ممکن است به دلیل دوز استفاده از دانه کتان باشد.

 • سندرم متابولیک (شرایطی است که خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را افزایش می دهد) :

شواهد در مورد استفاده از دانه کتان برای سندرم متابولیک متناقض است. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف عصاره های دانه کتان باعث کاهش خطر سندرم متابولیک می شود. با این وجود، تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف دانه کتان شاخص های سندرم متابولیک را بهبود نمی بخشد .

 • سرطان پروستات :

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف دانه کتان و رژیم کم چربی می تواند آنتی ژن های خاص پروستات (PSA) را, که یک نشانگر برای سرطان پروستات در مردان مبتلا به پیش سرطان هستند را کاهش دهد. با این حال، در مردان مبتلا به سرطان پروستات، افزودن دانه کتان به رژیم غذایی، PSA را پایین نمی آورد، اما به نظر می رسد سطوح هورمون تستوسترون را پایین می آورد و سرعت رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد.

 • کاهش وزن :

تحقیقات در بزرگسالان جوان که چاق نیستند، نشان می دهد که مصرف فیبر کتان قبل از غذا ممکن است اشتها و مصرف غذا را کاهش دهد. با این حال، تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف 40 گرم روزانه دانه کتان به مدت 12 هفته سبب کاهش وزن یا توده بدنی در بزرگسالان چاق نمی شود.

شواهد بیشتری در موارد زیر در مورد میزان استفاده از دانه کتان نیاز است:

 • دیورتیکولیت
 • ناراحتی معده
 • التهاب مثانه
 • سوزش پوست
 • اختلال کمبود توجه (ADHD)
 • شرایط دیگر

 

عوارض جانبی :

دانه کتان برای بسیاری از بزرگسالان به صورت خوراکی ایمن است. اضافه کردن دانه کتان به رژیم غذایی ممکن است میزان حرکت روده را افزایش دهد. این مساله ممکن است عوارض جانبی گوارشی (GI) مانند نفخ، گاز، درد شکم، اسهال، درد معده و حالت تهوع را ایجاد کند. دوزهای بالاتر احتمال دارد که عوارض جانبی GI بیشتری داشته باشند.

با توجه به اثرات ملین کننده دانه کتان، برخی از نگرانی ها در صورت مصرف مقدار زیادی از دانه های کتان وجود دارد. دانه های کتان همچنین می توانند روده را مسدود کنند. برای جلوگیری از این عارضه ، دانه های کتان باید با مقدار زیادی آب مصرف شوند.

مصرف عصاره های کتان که حاوی لیگنان ها در فرم کنستانتره است، احتمالا ایمن است. لیگنان ها مواد شیمیایی در دانه کتان هستند که تصور می شود, مسئول بسیاری از اثرات دانه کتان در بدن باشند. برخی از مطالعات بالینی نشان می دهد که عصاره لیگنان دانه کتان  را می توان به طور ایمن برای مدت 12 هفته استفاده کرد.

محصولاتی که حاوی دانه کتان با کمترین مقدار اسید آلفا لینولنیک هستند نیز در دسترس می باشد. بعضی از مردان این محصولات را انتخاب می کنند زیرا برخی یافته ها می گویند که اسید آلفا لینولنیک ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد. مهم است که به یاد داشته باشید این اثر به منبع اسید لینولنیک مرتبط است. اسید آلفا لینولنیک از منابع لبنی و گوشتی با سرطان پروستات ارتباط مثبت دارد. با این حال، اسید آلفا لینولنیک از منابع گیاهی، مانند دانه کتان، به نظر نمی رسد بر روی خطر ابتلا به سرطان پروستات تاثیر بگذارد. مردان نباید نگران دریافت اسید آلفا لینولنیک از دانه کتان باشند. از سوی دیگر، نگرانی وجود دارد که دانه کتان با این ویژگی  ممکن است سطوح تری گلیسرید را افزایش دهد.

هشدارهای ویژه :

 • بارداری و شیردهی :

مصرف بذر کتان خوراکی  در دوران بارداری، احتمالا ایمن نیست . دانه کتان  می تواند مانند هورمون استروژن عمل کند. برخی از کارشناسان خدمات بهداشتی نگران هستند که دانه کتان ممکن است به بارداری آسیب برساند , هرچند تا به امروز شواهد بالینی قابل اعتماد در مورد اثرات دانه کتان بر نتایج حاملگی وجود ندارد. اثر دانه کتان بر روی نوزادان شیرخوار اکنون ناشناخته است. برای ایمن ماندن ,  از دانه کتان اگر باردار یا شیرده هستید, استفاده نکنید.

 • اختلالات خونریزی:

دانه کتان ممکن است لخته شدن را آهسته کند. این نگرانی را افزایش می دهد که باعث افزایش خطر خونریزی در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی  شود. اگر اختلال خونریزی دارید، از آن استفاده نکنید.

 • دیابت:

شواهدی وجود دارد که دانه کتان می تواند سطح قند خون را کاهش دهد و ممکن است اثرات کاهندگی قند خون برخی از داروهای مورد استفاده برای دیابت را افزایش دهد.  لذا این نگرانی وجود دارد که قند خون می تواند در این شرایط ، خیلی پایین بیاید. .اگر دیابت دارید و از دانه کتان استفاده می کنید، سطح قند خون خود را دقیقا کنترل کنید.

 • انسداد گوارشی (GI) :

افراد مبتلا به انسداد روده، مری گشاد یا روده ملتهب باید از مصرف دانه کتان اجتناب کنند. مقدار بالای فیبر دانه کتان ممکن است باعث تشدید انسداد شود.

 • سرطان های حساس به هورمون یا شرایط موجود :

از آنجایی که ترکیبات موجود در دانه کتان می تواند تا حدودی مانند هورمون استروژن در بدن عمل کند، نگرانی هایی وجود دارد که دانه کتان می تواند شرایط حساس به هورمون را بدتر کند. برخی از این شرایط عبارتند از: سرطان سینه، سرطان رحم و سرطان تخمدان , اندومتریوز و فیبروم های رحمی.

با این حال، برخی از مطالعات سلولی و حیوانی نشان می دهند که دانه کتان ممکن است در واقع با استروژن رقابت کرده  و ممکن است در برابر سرطان وابسته به هورمون عامل محافظتی باشد. با این حال، تا زمانی که این اثر بیشتر شناخته شود ، اگر مبتلا به یکی از  اختلالات حساس به هورمون هستید، از مصرف بیش از حد از دانه کتان اجتناب کنید.

 • سطوح بالای تری گلیسیرید (هیپرتری گلیسیرید):

دانه کتان ممکن است سطوح تری گلیسرید را افزایش دهد. اگر سطح تری گلیسیرید شما بیش از حد بالا باشد، دانه کتان نخورید.

 • فشار خون پایین (افت فشارخون) :

 دانه های کتان می توانند فشار خون دیاستولیک را کاهش دهند. از لحاظ تئوری، مصرف دانه های روغنی می تواند فشار خون افراد مبتلا به کاهش فشار را به شدت پایین بیاورد.

 • فشار خون بالا :

  دانه های کتان می توانند فشار خون دیاستولیک را کاهش دهند. از لحاظ تئوری ، استفاده از دانه های روغنی می تواند باعث کاهش فشار خون در افرادی با فشار خون بالا شود که از داروهای کاهنده فشار خون استفاده می کنند.

 

 

تداخلات :

 • داروهای کاهنده قند خون در دیابت با دانه کتان تداخل دارند:                                                                    دانه کتان می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. داروهای مورد استفاده در بیماری دیابت نیز سبب کاهش قند خون می شوند . مصرف مکمل های دانه کتان همراه با داروهای دیابت ممکن است سبب کاهش زیاد میزان قند خون شما شود. لذا در این موارد قند خون خود را دقیقا کنترل کنید.  ممکن است دوز داروهای دیابتی شما تغییر کند.  برخی از داروهای مورد استفاده برای دیابت شامل موارد زیر است:
 • (Glimepiride (Amaryl
 • (Glyburide (Diabeta, Glynase Prestab, Micronase
 • Insulin
 • (Pioglitazone (Actos
 • (Rosiglitazone (Avandia
 • (Chlorpropamide (Diabinese
 • (Glipizide (Glucotrol
 • (Tolbutamide (Orinase

 

 • داروهای ضد انعقاد (Anticoagulant / Antiplatelet drugs ) با دانه کتان تداخل دارند.

دانه کتان ممکن است لخته شدن خون را کاهش دهد. مصرف دانه کتان همراه با داروهایی که لخته شدن را نیز آهسته می کنند ممکن است سبب کبودی و خونریزی شود.

برخی از داروهایی که میزان لخته شدن خون را کاهش می دهند عبارتند از:

 • Aspirin
 • (Clopidogrel (Plavix
 • (Diclofenac (Voltaren, Cataflam
 • (Ibuprofen (Advil, Motrin
 • (Naproxen (Anaprox, Naprosyn
 • (Dalteparin (Fragmin
 • (Enoxaparin (Lovenox
 • Heparin
 • (Warfarin (Coumadin

 

 

ارسال پاسخ