پتاسیم

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آذر 8ام, 1397

پتاسیم یک ماده معدنی است که نقش مهمی در اعمال بدن ایفا می کند. مواد غذایی حاوی پتاسیم شامل میوه ها (به ویژه میوه های خشک شده)، غلات، لوبیا، شیر و سبزیجات می باشد.

پتاسیم بیشتر برای درمان و جلوگیری از سطوح پایین پتاسیم، درمان فشار خون بالا و جلوگیری از سکته مغزی استفاده می شود.

 

چگونه در بدن عمل می کند؟

پتاسیم در بسیاری از وظایف بدن شامل انتقال سیگنال های عصبی، انقباض عضلانی، تعادل مایع و واکنش های شیمیایی مختلف نقش دارد.

 

کاربرد و تاثیرات:

موثر برای:

  • سطوح پایین پتاسیم در خون (hypokalemia). مصرف دهانی پتاسیم و یا تزریق داخل وریدی (IV) باعث جلوگیری از افت و درمان سطوح پایین پتاسیم در خون می شود.

احتمالا موثر برای:

  • فشار خون بالا. بیشتر تحقیقات نشان می دهد که مصرف پتاسیم می تواند فشار خون را کاهش دهد. به نظر می رسد پتاسیم برای افرادی که دارای فشار خون بالا، سطوح پایین پتاسیم، مصرف زیاد سدیم هستند ، موثر است. افراد مبتلا به فشار خون بالا باید روزانه به دنبال مصرف غذاهای حاوی 3500 تا 5000 میلی گرم پتاسیم باشند. انتظار می رود این مصرف پتاسیم در افرادی که فشار خون بالا دارند، فشار خون را حدود 5-4 میلیمتر جیوه کاهش دهد.

تاثیرات احتمالی برای:

  • سکته مغزی. دریافت بالای پتاسیم از مواد غذایی با 20% کاهش خطر سکته مغزی همراه می باشد. مصرف مکمل پتاسیم نیز به کاهش خطر سکته مغزی مرتبط است. برای تأیید این ارتباط لازم است که تحقیقات کیفیت بالاتری داشته باشند.

شواهد ناکافی برای:

  • درد دندان. برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از خمیر دندان حاوی نیتریت پتاسیم باعث کاهش حساسیت دندان می شود.

 

عوارض جانبی و ایمنی:

پتاسیم برای بسیاری از افراد در هنگام مصرف خوراکی به میزان 100 mEq یا در صورت تزریق داخل وریدی (IV) توسط متخصصان ، احتمالا بسیار ایمن است. در بعضی افراد، پتاسیم باعث ناراحتی معده، حالت تهوع، اسهال، استفراغ یا گاز روده می شود.

پتاسیم بیش از حد ناایمن است و می تواند باعث سوزن شدن دست و پا، ضعف عمومی، فلج، سردرگمی روانی، فشار خون پایین، ریتم نامنظم قلب و یا حتی مرگ شود.

 

هشدارها و احتیاط های ویژه:

بارداری یا شیردهی: پتاسیم هنگامی که از رژیم غذایی به میزان 40 تا 80 mEq در روز دریافت شود کاملا ایمن است. مصرف پتاسیم بیش از حد در طول بارداری و شیردهی، ناایمن می باشد.

آلرژی به محصولات آسپرین یا tartrazine: از مصرف مکمل های پتاسیم که حاوی tartrazine هستند اجتناب کنید.

دیالیز: سطوح پتاسیم خون ممکن است در افرادی که تحت دیالیز قرار دارند بالا یا پایین باشد. سطوح پتاسیم می تواند بسته به نوع دیالیز استفاده شده متفاوت باشد. اگر در حال دیالیز هستید، ممکن است نیاز به دریافت مکمل یا محدود کردن مصرف پتاسیم تحت نظر متخصص داشته باشید.

اختلالات دستگاه گوارش که ممکن است عبور غذا و مکمل های غذایی را از بدن سرعت بخشد (شرایط حرکتی GI): اگر یکی از این اختلالات را دارید، مکمل پتاسیم را مصرف نکنید.

بیماری کلیه: در صورت داشتن مشکلات کلیوی، تنها با مشاوره متخصص خود،  از پتاسیم استفاده کنید.

پیوند کلیه: گزارشاتی از میزان پتاسیم بسیار بالا در افرادی که ازسیترات پتاسیم بلافاصله پس از پیوند کلیه استفاده کرده اند، وجود دارد. در صورت پیوند کلیه، برای استفاده از پتاسیم ، با تیم درمانی خود مشورت کنید.

 

تداخلات

  • داروهای درمان کننده فشارخون بالا (مهار کننده های ACE) با پتاسیم تداخل دارند.

برخی از داروها برای درمان فشار خون بالا می توانند سطوح پتاسیم را در خون افزایش دهند. مصرف پتاسیم همراه با بعضی از داروهای ضد فشار خون ممکن است پتاسیم بسیار زیادی را در خون ایجاد کند. برخی از داروهای ضد فشار خون بالا عبارتند از (Captopril (Capoten)، Enalapril (Vasotec.  

 

  • داروهای ضد فشارخون (مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین (ARBs )) با پتاسیم تداخل می کنند.

برخی از داروهای ضد فشار خون بالا می توانند سطوح پتاسیم را در خون افزایش دهند. مصرف پتاسیم همراه با بعضی از این داروها ممکن است باعث افزایش پتاسیم بیش از حد در خون شود. برخی از این داروها شامل Losartan (Cozaar)، Valsartan  Irbesartan (Avapro)، Candesartan (Atacand)، Telmisartan (Micardis)، Eprosartan  هستند.

 

  • (Water pills (Potassium-sparing diuretics با پتاسیم تداخل می کنند.

برخی از “water pills” می توانند سطح پتاسیم را در بدن افزایش دهند. مصرف برخی از  “water pills” همراه با پتاسیم ممکن است سبب افزایش بیش از حد پتاسیم در بدن شود. برخی از”water pills” که پتاسیم را در بدن افزایش می دهند عبارتند از (Amiloride (Midamor)، Spironolactone (Aldactone و (Triamterene (Dyrenium.

ارسال پاسخ