سندرم تخمدان پلی کیستیک

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آذر 17ام, 1397

امروزه بیشتر زنان به چاقی و اضافه وزن مبتلا می باشند. سندرم تخمدان پلی کیستیک رایج ترین اختلال هورمونی در زنان در سنین بارداری بوده و می تواند منجر به اختلال در باروری شود . در زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می باشند سطح هورمون مردانه بالاتر بوده و همچنین مقاومت به انسولین پیدا می کنند. بسیاری از این زنان مبتلا به اضافه وزن بوده و یا چاق می باشند. در نتیجه این زنان می توانند در معرض خطر بالاتری از ابتلا به بیماری دیابت ، بیماری های قلبی ، تنگی نفس در حالت خواب و سرطان رحم باشند.

اگر شما  مبتلا به این بیماری هستید، این مساله را بدانید که تغییر در سبک زندگی به شما بسیار کمک خواهد کرد و شدت بیماری را کاهش خواهد داد.

 

چرا سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث اضافه وزن می گردد ؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک سبب می شود که بدن به هورمون انسولین که در تبدیل قند و نشاسته موجود در غذا به انرژی نقش مهمی دارد به خوبی پاسخ ندهد . این شرایط تحت عنوان مقاومت به انسولین نامیده می شود  که سبب می شود انسولین و قند در جریان خون انباشته شوند . سطح بالای انسولین تولید هورمون مردانه یعنی اندروژن را افزایش می دهد.

سطح بالای اندروژن منجر به بروز علائمی نظیر  موهای زائد ، آکنه ، قاعدگی های نامنظم و اضافه وزن می گردد . به علت اینکه اضافه وزن به علت بالا رفتن هورمون مردانه بوجود آمده است ، معمولا این اضافه وزن در شکم پدیدار می شود. و به همین دلیل بیشتر مردان، چاقی شکمی دارند. بنابراین ، به جای چاقی گلابی شکل ، زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک دارای چاقی به شکل سیب هستند . چاقی شکمی خطرناکترین نوع چاقی است چراکه باعث افزایش خطر بیماری های قلبی و سایر بیماری ها می گردد.

خطراتی که در ارتباط با سندرم تخمدان پلی کیستیک مطرح می شود چیست ؟  

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به احتمال قوی با بسیاری از بیماریها که در ارتباط با اضافه وزن می باشد روبرو می باشند که عبارتند از:

  • دیابت نوع 2
  • کلسترول بالا
  • فشارخون بالا
  • تنگی نفس هنگام خواب
  • ناباروری
  • سرطان رحم

بسیاری از این بیماریها می توانند به بیماری های قلبی منجر شوند. اضافه وزن همچنین می تواند کمک به ایجاد شدا علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک مانند اختلالات قاعدگی و آکنه شود .

در صورت ابتلا به تخمدان پلی کیستیک ، چطور می توانید وزن خود را کاهش دهید ؟

کاهش وزن نه تنها خطر بسیاری از بیماریها را کاهش می دهد ، بلکه می تواند همچنین حس بهتری را به شما بدهد . زمانیکه مبتلا به تخمدان پلی کیستیک می باشید ، حتی اضافه وزنی تا حدود 10% می تواند بدن شما را مستعد به برگشت سندرم تخمدان پلی کیستیک و حتی شدت یافتن آن کند . کم کردن وزن می تواند حساسیت به انسولین را بهبود داده که این مسئله خطر بیماری دیابت ، بیماری های قلبی و سایر عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک را کاهش خواهد داد.

برای کاهش وزن ابتدا با یک متخصص تغذیه مشورت نمایید . در کنار رژیم غذایی کاهش وزن توسط متخصص تغذیه ، پزشک غذذ یا زنان شما ممکن است برای شما دارو تجویز کند. داروهای متعددی برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک تجویز می شود  که شامل  قرص های ضد بارداری ، داروهای ضد آندروژن و متفورمین ( گلوکوفاژ ) می باشند . داروهای ضد آندروژن جلوی عملکرد هورمون های جنسی مردانه را می گیرد . متفورمین داروی درمانی در بیماری دیابت می باشد که کمک می کند که بدن به صورت موثرتری از انسولین استفاده نماید . همچنین این دارو باعث کاهش تولید تستسترون نیز در بدن زنان می شود . برخی تحقیقات نشان داده اند که این دارو می تواند به کاهش وزن در زنان چاق مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند. علاوه بر مصرف دارو ، پیروی از سبک زندگی سالم می تواند کمک به حفظ وزن کند. حتما موارد زیر را اجرا نمایید:  

  

* غذاهای پرفیبر ، رژیم های غذایی با قند پایین ، میوه ها و سبزیجات فراوان و غلات سبوس دار  استفاد نمایید . از غذاهای فرآوری شده و پرچرب اجتناب نمایید تا سطح قند خون شما ثابت نگه داشته شود. اگر شما به تنهایی قادر به مصرف غذاهای سالم نمی باشید ، با یک متخصص تغذیه صحبت کنید .

* به جای 3 وعده غذا در روز ،  4 تا 6 وعده غذای کم حجم مصرف نمایید . این مسئله به کنترل سطح قند خون شما کمک می کند .

* در روز حداقل 30 دقیقه ورزش کنید .

* برای کنترل فشار خون و کلسترول خود با پزشکتان در تماس باشید .

* اگر سیگار می کشید ، به دنبال برنامه ترک آن باشید .

   

ارسال پاسخ