اوتیسم

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آذر 23ام, 1397

طبق تحقیقات به عمل آمده ، از هر 110 کودک، یک کودک مبتلا به اوتیسم می باشد . این بدین معناست که تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم نسبت به کودکان مبتلا به سرطان ، دیابت و ایدز بیشتر می باشد. لازم به ذکر است که هنوز درمانی برای این بیماری شناخته نشده است. بنابراین بسیاری از والدین به مکمل ها و رژیم های غذایی مخصوص اوتیسم که از سایر والدین و یا دررسانه ها  شنیده اند ، روی آورده اند . اما آیا واقعا رژیم غذایی می تواند بر روند اوتیسم و یا سایر اختلالات اوتیسم تاثیر بگذارد؟ کدام مواد غذایی یا کدام غذاها رفتار اوتیسم را بهبود بخشیده ، کودکان را تشویق به اجتماعی ترشدن، یا کاهش عوارض گوارشی که اغلب در اوتیسم وجود دارد ، می کنند؟

چالش های دارویی و تغذیه ای برای کودکان مبتلا به اختلالات اوتیسم چیست ؟

رایج ترین علائم در این بیماری شامل اسهال مزمن ، ورم معده ، نفخ ، ریفلاکس معده ، برافروختگی چهره می باشد. کودکان مبتلا به اوتیسم همچنین در خطر بسیاری از سایر مشکلات تغذیه ای مانند کمبود مواد مغذی ، آلرژی غذایی و عدم تحمل غذایی نیز     می باشند .

درمان اوتیسم چیست ؟

هیچ گونه درمان قطعی برای اختلالات در کودکان مبتلا به این بیماری وجود ندارد . به دلیل اینکه معمولا تشخیص این بیماری بین سنین یک تا سه سال که هنوز کودک کاملا اجتماعی نشده است ، شروع می شود،  این تشخیص می تواند تا حدی سخت باشد. پزشکان برای درمان به نتایج آزمایشات ، گزارش والدین و معاینه بالینی تکیه می کنند . آزمایشاتی وجود دارد که می تواند در کنترل علائم اوتیسم کمک کند .

 بسیاری از کودکان پیشرفت قابل توجهی در خدمات درمان مراحل اولیه مانند راه رفتن ، صحبت کردن و تعامل با دیگر کودکان از خود نشان می دهند. براساس علائم ، بسیاری از کودکان با برخی رژیم های غذایی کنترل می گردند . دارو درمانی مانند درمان های اجتماعی ، فیزیکی ، شغلی ، ارتباطی ، تحصیلی، درمان رایجی می باشد .  به دلیل عدم کامل بودن تحقیقات ، برخی پزشکان سعی دارند از مکمل ها یا داروهای جایگزین که ایمن می باشند ، استفاده نمایند.

چه تغییراتی در رژیم غذایی می توان ایجاد نمود که علائم این بیماری را کاهش دهد ؟

براساس تحقیقات در اوتیسم ، تقریبا یک کودک از 5 کودک مبتلا ، تحت رژیم های غذایی خاص می باشند . هیچ رژیم غذایی ویژه و انحصاری برای اوتیسم وجود ندارد ، اما حذف کردن پروتئین های خاص ممکن است علائم این بیماری را کاهش دهد . رژیم های غذایی بدون گلوتن و بدون کازئین ، مهمترین تحقیقات و یکی از رایج ترین رژیم های غذایی در این زمینه می باشد. حدود 25% از بیماران با این رژیم غذایی علائم بیماریشان کاهش،  و روند درمان آنها پیشرفت محسوسی داشته است . در این رژیم های غذایی گلوتن حذف گردیده ، پروتئین از گندم و کازئین از پروتئین شیر حذف شده است . مطالعات نشان داده اند زمانیکه که این دو پروتئین از رژیم غذایی حذف شده اند، والدین گزارشات موفقیت آمیزی از بهبود وضعیت کودکان خود داده اند.

 

آیا والدین می توانند برای بهبود وضعیت بیماری کودکانشان برخی از غذاهای خاص را کلا از رژیم غذایی آنها حذف کنند ؟

اگرچه مطالعات اخیر نشان داده اند که نیازی به مداخله تغذیه در این بیماری نیست ، اما والدین باید به تغذیه کودکان خود بسیار دقت کنند. اولین قدم برای والدین این است که برای حدود یک ماه منابع کازئین و گلوتن را از رژیم غذایی حذف کنند تا متوجه بشوند که آیا حذف کازئین و گلوتن یا سایر مواد غذایی به شدت آلرژی زا مانند تخم مرغ ، ماهی ، غذاهای دریایی ، آجیل ، بادام زمینی و سویا می تواند علائم بیماری را بهبود بخشد ؟ اگر کودک شما مقدار زیادی شیر می نوشد ، پیشنهاد می شود لبنیات حذف گردد . بعد از حذف یک ماده غذایی در یک مدت ، کم کم یک غذای جدید هر چند روز یکبار به رژیم غذایی اضافه نمایید . در این مدت زمان تمام علائم را یادداشت نموده تا متوجه شوید که کودک شما به کدام غذا تحمل بیشتری دارد .

 

آیا سایر راهکارهای رژیم غذایی می توانند مفید باشند ؟

کودکان مبتلا به اوتیسم که همچنین دارای اختلال غش ( حملات ناگهانی ) می باشند ممکن است از طریق رژیم غذایی  کتوژنیک که پرچرب – کم کربوهیدرات می باشد،  وضعیت بیماری را بهبود بخشند. این رژیم غذایی اغلب منجر به کندی رشد کند ، کاهش وزن و بالارفتن سطح کلسترول می شود ، بنابراین ضروری می باشد این رژیم  غذایی مداوم و طولانی مدت نباشد.

 

آیا مصرف ویتامین و مکمل ها در بیماری اوتیسم توصیه می شود ؟

قطعا بله .  اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم رژیم غذایی متعادلی ندارند. والدین باید مطمئن شوند که نیازهای تغذیه فرزندانشان برآورده می شود لذا روزی یکبار بهتر است این کودکان از مولتی ویتامین استفاده نمایند.    

چه توصیه های تغذیه ای دیگری به این نوع بیماران می توان توصیه نمود ؟

یک تغذیه سالم برای تمامی کودکان ضروری می باشد اما برای کودکان مبتلا به اوتیسم ضروررت بیشتری دارد، چرا که رژیم غذایی نامناسب منجر به جذب پایین مواد مغذی کلیدی جهت رشد و نمو آنها می شود . یکی از اهداف اصلی ، تشویق این کودکان به استفاده از رژیم های غذایی کامل تغذیه ای و تنظیم عملکرد دستگاه گوارش می باشد. توصیه می شود که رژیم غذایی متنوع ، طبیعی و سالم باشد . این کودکان باید از خوردن فست فود ، مواد مصنوعی ، نگهدارنده هایی نظیر مونوسدیم گلوتامات که در سوپ های آماده ، نودل ها و… استفاده می شود، اجتناب نمایند .

رژیم های غذایی که طبیعی تر می باشند مانند مواد غذایی ارگانیک ، به دلیل اینکه حاوی مواد سمی کمتری هستند،  هضم و جذب راحت تری داشته و در این کودکان توصیه می شود. بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم دارای کمبود پروتیئین ، فیبر و اسیدهای چرب ضروری می باشند.  این کودکان باید تحت نظر یک متخصص تغذیه برای بررسی رژیم غذایی قرار بگیرند  و همچنین واالدین آنها باید از کمبود مواد مغذی در کودکان خود و اینکه چطور این کمبود را پر کنند ، مطلع شوند.

 

آیا مکمل های دیگری نیز برای این بیماران توصیه می شود ؟

اسید چرب امگا 3 توصیه می شود. به دلیل اینکه مشخص شده است که امگا 3جزء چربی های خوب می باشد که می تواند کمک به کاهش التهاب نماید . والدین می توانند از ماهی سالمون یا مکمل های بدون جیوه روغن ماهی برای این کودکان استفاده نمایند.

 

چطور پروبیوتیک می تواند به بهبود علائم اوتیسم کمک کند ؟  

پروبیوتیک ها شامل باکتری های مفید در دستگاه گوارش می باشند . کودکان مبتلا به اوتیسم دارای فلور میکروبی غیرطبیعی در روده می باشند ، و زمانیکه به صورت منظم پروبیوتیک مصرف می کنند ، دفع مدفوع آنها بهتر میشود . پیشنهاد می شود بر اساس سن کودک از پروبیوتیک هایی که بین یک و نیم تا 4 بیلیون باکتری در آن می باشد استفاده نمایند . این پروبیوتیک ها در داروخانه ها موجود می باشند.

ارسال پاسخ