فواید ویتامین D

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | آذر 30ام, 1397

 

آیا این عالی نیست که یک ویتامین بتواند استخوان های قوی تر ایجاد کرده و اثر محافظتی در برابر دیابت، بیماری ام اس، سرطان، بیماری های قلبی و افسردگی داشته باشد ؟ یا حتی به کاهش وزن کمک کند؟

 

ویتامین D باعث افزایش سلامتی استخوان می شود

ویتامین D برای عملکرد بهتر استخوان ها از دوران کودکی تا پیری ضروری است  . این ویتامین کمک می کند که کلسیم موجود در مواد غذایی، در بدن جذب شود. در افراد سالمند مبتلا به پوکی استخوان، مصرف دوز روزانه ویتامین “D” و کلسیم برای پیشگیری از شکستگی و استخوان های شکننده ضرورت دارد. همچنین نشان داده شده است که ویتامین D به کاهش افتادن در گروه سالمندان کمک می کند. کودکان نیز برای ساختن استخوان های قوی وپیشگیری از بیماری ریکتز که موجب پای پرانتزی , آسیب به زانو و ضعیف شدن استخوان می شود , نیاز به ویتامین”D” دارند . غنی کردن شیر با ویتامین D در دهه 1930 به از بین بردن بیماری نرمی استخوان در کودکان کمک نمود.

 

ویتامین D و بیماری ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (MS) بیشتر در مناطق دور از آفتاب خط استوایی شایع است. سالها است که کارشناسان کنجکاو به ارتباط بین نور خورشید، سطح ویتامین D و این اختلال خودایمنی هستند که به عصب آسیب می رساند. تحقیقات، یک نقص ژنی نادر ,  جهت کاهش سطح ویتامین D  و خطر ابتلا به MS را  نشان می دهند. با وجود این ارتباط ها ، شواهد کافی برای توصیه به ویتامین D برای پیشگیری یا درمان MS وجود ندارد.

 

ویتامین D و دیابت

برخی مطالعات ارتباط بین سطوح پایین ویتامین D و دیابت نوع 1 و نوع  2 را نشان داده اند. اما آیا افزایش ویتامین D در بدن می تواند از این بیماری پیشگیری کند؟ شواهد کافی برای پزشکان در جهت توصیه به مصرف این مکمل برای جلوگیری از دیابت موجود نیست. چاقی برای هم برای کمبود ویتامین D و هم برای ابتلا به دیابت نوع 2 عامل خطر محسوب می شود , ما هنوز به طور قطعی اینکه آیا رابطه بین دیابت و سطح ویتامین D  پایین وجود دارد یا خیر ثابت نشده است.

 

ویتامین D و کاهش وزن

مطالعات نشان داده است افرادی که چاق هستند، اغلب دارای سطوح پایینی از ویتامین D در بدن می باشند. چراکه چربی در بدن ویتامین  D را به دام انداخته در نتیجه آن را کمتر در دسترس بدن قرار می دهد. غنی کردن رژیم غذایی با ویتامین D در یک رژیم محدود از کالری ممکن است به افراد دارای اضافه وزن با سطح کم ویتامین D, کمک کند تا وزن آنها به راحتی کاهش یابد. اما شواهد بیشتری برای تأیید این مورد نیاز است.

 

سطح ویتامین”D” و افسردگی

ویتامین D نقش مهمی در رشد و عملکرد مغزی دارد به طوری که سطح پایین ویتامین D در بیماران مبتلا به افسردگی دیده می شود. اما مطالعات نشان نمی دهد که مکمل های ویتامین D به طور کامل، به کاهش علائم افسردگی کمک می کند یا خیر. بهتر است با پزشک خود صحبت کنید که چه روشی به کاهش بهتر علائم افسردگی در شما کمک می کند.

 

چگونه نور خورشید ویتامین D به شما می دهد؟

اکثر افراد ویتامین D را از نور خورشید دریافت می کنند. هنگامی که نور خورشید بر روی پوست بدون لباس شما می تابد ، بدن ویتامین D را می سازد. اما شما احتمالا بیش از این مقدار نیاز به ویتامین دارید. افرادی با پوست سالم ممکن است با دریافت  5 تا 10 دقیقه نور خورشید در روز آفتابی، به صورت چند بار در هفته، میزان کافی ازاین ویتامین در بدن داشته باشند. اما روزهای ابری، تابش مایل نور خورشید در زمستان و استفاده ازکرم های ضد آفتاب ، ساخت مقادیر کافی ویتامین د را تحت تاثیر قرار می دهند. افراد مسن تر و افرادی که دارای پوست تیره تر هستند نباید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب جلوگیری کنند. البته کارشناسان تغذیه معتقدند که بهتر است این ویتامین به مواد غذایی اضافه شده و در زمان هایی از مکمل آن استفاده نمود.

 

مواد غذایی حاوی ویتامین D

بسیاری از مواد غذایی که مصرف می نماییم، ویتامین D ندارند. ماهی هایی از قبیل ماهی قزل آلا یا ماهی خال مخالی یک استثنا بوده و می تواند تا حدودی ویتامین D در یک وعده را فراهم کند. دیگر ماهی های چرب مانند تون و ساردین دارای ویتامین  “D” بوده، اما مقدار بسیار کمتری از این ویتامین را دارند. مقدار کمی از این ویتامین در زرده تخم مرغ، جگر گاو و غذاهای غنی شده مانند غلات و شیر یافت می شود. به پنیر و بستنی معمولا ویتامین D را اضافه نمی کنند.

 

روزتان را با ویتامین D شروع کنید

مواد غذایی موجود در صبحانه خود را عاقلانه انتخاب کنید. برخی از  شیرها با ویتامین D غنی شده اند . برچسب ها را بر روی بسته های مواد غذایی چک کنید تا ببینید که چقدر حاوی ویتامین “D” می باشند.

 

مکمل های ویتامین D

مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین D بهترین راه برای دریافت ویتامین D است. راه حل دیگر دریافت مکمل این ویتامین است.  دو نوع مکمل وجود دارد: D2  ( ارگوکلسیفرول ) که نوعی از ویتامین است که در مواد غذایی اضافه می شود و D3 (کوله کلسیفرول) که نوعی از ویتامین است که یا از نور خورشید ساخته شده و یا به فرم خوراکی یا تزریقی ساخته می شود.  اکثر مولتی ویتامین ها دارای 400 واحد ویتامین D هستند. برای دریافت بهترین مکمل ها برای تامین نیاز خود، از متخصص تغذیه مشورت بگیرید.

 

آیا کمبود ویتامین D دارید؟

مشکلات مربوط به ساخت ویتامین D از نور آفتاب باعث می شود که شما کمبود این ویتامین را داشته باشید.

عواملی که باعث افزایش خطر کمبوددر شما می شوند عبارتند از:

  • سن 50 سال یا بیشتر
  • پوست تیره
  • سکونت در مناطق ابری
  • اضافه وزن، چاق، جراحی بای پس معده
  • آلرژی به شیر یا عدم تحمل لاکتوز
  • بیماری هایی که جذب مواد مغذی در روده را کاهش می دهند، مانند بیماری کرون یا سلیاک
  • کارکردن در مناطق سربسته
  • مصرف داروهای خاص مانند داروهای ضد تشنج

استفاده از کرم های ضد آفتاب می تواند باعث اختلال در ساخت  ویتامین D در پوست شود، اما استفاده نکردن از کرم های ضد آفتاب نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. بنابراین اهمیت مصرف مکمل این ویتامین در اینجا روشن می شود.

 

علائم کمبود ویتامین D

 

اکثر افراد مبتلا به کمبود ویتامین D هیچ نشانه ای از خود نشان نمی دهند. کمبود شدید در بزرگسالان می تواند باعث ایجاد استخوان های نرم یا استئومالاسی شود . علائم این عارضه شامل درد استخوانی و ضعف عضلانی است. در کودکان یک کمبود شدید می تواند منجر به ریکتز و علائم نرمی استخوان و مشکلات اسکلتی شود.

 

تست سطح ویتامین D در خون

یک آزمایش ساده برای کنترل میزان ویتامین D  در خون شما، به نام اندازه گیری سطح 25 هیدروکسی ویتامین D وجود دارد. سطح خونی 20 نانوگرم در هر میلی لیتر،  از ویتامین  Dرا به عنوان سلامت استخوان ها و سلامت کلی در نظر می گیرند. با این حال، بعضی از پزشکان می گویند ویتامین D افراد باید به بیشتر از 30 نانوگرم در میلی لیتر برسد تا از فواید سلامتی کامل ویتامین D برخوردار شوند.

 

شما به چه مقدار ویتامین D نیاز دارید؟

 

 

رژیم غذایی توصیه شده برای بزرگسالان تا سن 70 سالگی , 600 واحد در روز (واحد بین المللی) از ویتامین D است. افراد 71 سال و بالاتر باید به میزان 800 واحد در رژیم غذایی خود از این ویتامین دریافت نمایند. برخی از محققان توصیه می کنند مقدار بیش از نیاز  ویتامین D می تواند به شما صدمه بزند. مصرف بیش از 4000 واحد در روز از این ویتامین، خطر ابتلا به مسمومیت را افزایش می دهد.

 

ویتامین “D روزانه برای شیرخواران

شیر مادر بهترین ماده غذایی است، اما مقدار ویتامین D کافی ندارد. نوزادان شیرخوار به مقدار 400 واحد ویتامین D در طول روز نیاز دارند. شیرخوارانی که از سن 1 سالگی شیر غنی شده با ویتامین D مصرف می کنند , نیاز به مصرف مکمل ویتامین D ندارند. مراقب باشید بیش از حد ویتامین D به نوزادان ندهید. دوزهای بالا می تواند مسمومیت با ویتامین D را با علائمی از قبیل تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، تشنگی بیش از حد، درد های عضلانی یا مسائل جدی تر ایجاد کند.

 

ویتامین D برای نوجوانان

اکثر کودکان و نوجوانان ویتامین D را با نوشیدن شیر دریافت نمی کنند. آنها باید یک مکمل 400 یا 600 واحد از این ویتامین را دریافت کنند. این مقدار اغلب در مولتی ویتامین ها وجود دارد. کودکان مبتلا به برخی از بیماری های مزمن مانند فیبروز کیستیک ممکن است در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار گیرند. در مورد نیاز به ویتامین D ، با پزشک فرزند خود صحبت کنید.

 

چه مقدار ویتامین D مسمومیت ایجاد می کند؟

دوزهای بسیار بالای ویتامین D می تواند سطح کلسیم خون را افزایش داده، باعث آسیب به عروق خونی، قلب و کلیه ها شود. بالاترین حد قابل تحمل از این ویتامین، 4000 واحد در روز می باشد. عمدتا مصرف مکمل ها می تواند سبب مسمومیت شود اما نور آفتاب چنین مشکلی ایجاد نخواهد کرد. قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون کرم ضد آفتاب می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

 

داروهایی که با ویتامین D تداخل دارند

اگر شما داروی دیگوکسین مصرف می کنید، که یک دارو بیماری قلبی است ، ویتامین D بیش از حد می تواند سطح کلسیم را در خون افزایش داده و منجر به ریتم غیر طبیعی قلب شود. این قضیه بسیار مهم است که به هنگام مصرف مکمل های ویتامین D با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

 

ویتامین D و سرطان کولون

ویتامین D به عنوان یک عامل قوی در پیشگیری از سرطان محسوب میشود. برخی مطالعات نشان داده اند افرادی که سطح بالای ویتامین D در خون دارند ممکن است در آنها خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش یابد.

 

ویتامین D و سایر سرطان ها

 

ویتامین D به عنوان راهی برای پیشگیری از سرطان سینه و پروستات مورد استفاده قرار می گیرد. البته وزن مناسب بدن ، ورزش منظم و دستورالعمل های رژیم غذایی ممکن است به جلوگیری از این سرطان ها کمک کند.

 

ویتامین D و بیماری های قلبی

 

سطح پایین ویتامین D با خطر بیشتری از حمله قلبی، سکته و بیماری قلبی همراه است. با این حال، مشخص نیست که افزایش ویتامین D باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی شده و یا چه میزان ویتامین D برای این منظور مورد نیاز است. مقدار بسیار بالای ویتامین D در خون با افزایش مقدار کلسیم در جریان خون می تواند صدمه به رگ های خونی و قلب را به همراه داشته باشد .

 

عوامل مرتبط با زوال عقلی یا دمانس

در افراد سالمند بیشتر احتمال دارد که سطح ویتامین D در خون کاهش یابد. محققان دریافتند که افراد مسن با کمبود ویتامین D در آزمایش حافظه، توجه و استدلال در مقایسه با افرادی که ویتامین D در خونشان کافی هستند، ضعیف بودند.

ارسال پاسخ