پروتئین Whey

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | دی 4ام, 1397

پروتئین وی محصول تولیدی از پنیر است. بعضی از افراد از پروتئین Whey به عنوان منبع پروتئین یا مکمل برای سلامتی استفاده می کنند.

چرا افراد، وی پروتئین را مصرف می کنند؟

پودر وی پروتئین در میان ورزشکاران، مخصوصا کسانی که تمرینات قدرتی را انجام می دهند، بسیارمحبوب می باشد.  این نوع پروتئین منبع خوبی از مواد مغذی و اسیدهای آمینه محسوب می شود. برخی افراد این پروتئین را به دلیلی مصرف می کنند که عدم تحمل لاکتوز و یا آلرژی به دیگر منابع پروتئینی مانند تخم مرغ یا سویا را دارند. مطالعات متعدد نشان داده است که وی پروتئین ، همراه با تمرینات قدرتی، می تواند قدرت، سایز عضلات و توده بدون چربی بدن را افزایش دهد.

مطالعات نشان می دهند که این پروتئین برای پیشگیری از اضافه وزن در افرادی که مبتلا به HIV هستند کمک می کند.

شواهد اولیه حاکی از آن است که وی پروتئین ممکن است سبب پیشگیری از آلرژی در نوزادان مصرف کننده فرمولا بشود. در مقایسه با پروتئین شیر گاو، وی پروتئین ممکن است در پیشگیری از پیشرفت درماتیت آتوپیک یا اگزما در کودکان موثرتر باشد.

چه مقدار وی پروتئین باید مصرف کنید؟

دوزهای مطلوب این نوع پروتئین برای هر شرایطی  به طور دقیق مشخص نشده است.کیفیت و مواد فعال در مکمل ها ممکن است به طور گسترده ای از سازنده ای تا سازنده دیگر متفاوت باشد. تعیین یک دوز استاندارد، در این زمینه بسیار مشکل می باشد.

آیا می توان وی پروتئین را به طور طبیعی از موادغذایی دریافت نمود؟

وی پروتئین در مقدار کمی در شیر یافت می شود. این پروتئین در فرایند تبدیل شیر به پنیر تهیه می شود.

خطرهای وی پروتئین چیست؟

همیشه مشورت در مورد مصرف هر گونه مکمل با پزشک امری مهم محسوب می شود ، مخصوصا اگر شما باردار یا شیرده هستید.

  • عوارض جانبی :

اکثر افراد وی پروتئین را به خوبی تحمل می کنند. دوزهای بالای این پروتئین باعث ایجاد تهوع، افزایش حرکت روده، تشنگی،کرامپ ، نفخ و سردرد می شود.

  • خطرات :

افراد مبتلا به آلرژی یا حساسیت شیر نباید از وی پروتئین استفاده کنند چراکه می تواند یک واکنش آلرژیک در این شرایط در بدن ایجاد کند.  اگر بیماری کلیوی دارید، قبل از استفاده از هر نوع پودر پروتئینی ، با پزشک خود مشورت کنید.

  • تداخلات :

اگر به طور روزانه هر گونه دارو یا مکملی مصرف می کنید، قبل از شروع استفاده از وی پروتئین ، با پزشک خود مشورت کنید.

این پروتئین می تواند با آنتی بیوتیک ها و داروهای خاص مانند Fosamax در بیماری پوکی استخوان یا لودوپا در بیماری پارکینسون تداخل داشته باشد.

ارسال پاسخ