علائم کمبود ویتامین B12

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | دی 12ام, 1397

بی حسی و گز گز شدن دست ها

آیا احساس می کنید دست ها یا پاهای شما سوزن سوزن می شود؟ اگر این احساس را تا به حال تجربه کرده اید باید بدانید که کمبود B12 می تواند به غلاف محافظ اعصاب شما آسیب برساند.  بیماری هایی مانند سلیاک، کرون و سایر بیماری های روده ای ممکن است جذب این ویتامین در روده را مختل نمایند.

 

احساس سرما

 بدون ویتامین B12 کافی در بدن، ممکن است گلبول های قرمز خون برای به حرکت دراوردن اکسیژن ، به اندازه کافی در بدن نداشته باشید (ابتلا به کم خونی). این کم خونی می تواند منجر به لرزیدن و سرد شدن  به ویژه سرد شدن دست ها و پاهای شما بشود.

 

مشکلات حافظه

کمبود B12 ممکن است منجر به افسردگی، سردرگمی، مشکلات حافظه و زوال عقلی شود. همچنین می تواند تعادل فرد را تحت تأثیر قرار دهد. مکمل های ویتامین B12 معمولا ایمن هستند. برای بزرگسالان، روزانه 2.4 میکروگرم توصیه می شود. اگر بیش از چیزی که بدن به این ویتامین نیاز دارد، دریافت کنید، بدن مابقی این ویتامین را در کبد ذخیره می کند. با این حال، دوزهای بالا می توانند برخی عوارض جانبی مانند سرگیجه، سردرد، اضطراب، حالت تهوع و استفراغ رابه همراه داشته باشند.

 

ضعف

در کمبود این ویتامین ، ممکن است عضلات قدرت کافی نداشته باشند. همچنین ممکن است در این شرایط ، احساس خستگی یا سرگیجه ایجاد شود. پزشک شما می تواند میزان B12 در بدن شما را  از طریق یک آزمایش ساده خونی بررسی کند.

 

زبان صاف

در کمبود این ویتامین عمدتا زبان شیارهای خود را از دست داده و صاف و براق می شود. البته عفونت ها، داروها و سایر شرایط نیز می توانند باعث ایجاد این اختلال بشود. اما اگر به اندازه کافی ویتامین B12 در دسترس سلول های زبانی نباشد، زبان ممکن است دچار درد نیز بشود.

 

گیاهخواران مراقب باشند

کمبود ویتامین B12 نادر است، زیرا بدن می تواند چندین سال  این ویتامین را ذخیره کند. اما گیاهان عمدتا فاقد ویتامین B12 هستند. بنابراین گیاهخواران و مخصوصا آنهایی که هیچ محصول حیوانی را نمی خورند باید برخی از دانه های غنی شده مانند نان غنی شده، کراکر ها و غلات را مصرف کنند. حتی نیاز به مصرف مکمل این ویتامین در این گروه می باشد.

 

تپش قلب

تپش قلب و ضربان های ناگهانی قلب در کمبود این ویتامین تجربه می شود به طوری که ممکن است فرد ، ضربان را در گلو یا گردن خود احساس کند. شما می توانید ویتامین B12 بیشتری از مرغ، تخم مرغ و ماهی دریافت کنید. اما یکی از بهترین منابع که ممکن است به طور منظم در منوی غذایی نباشد جگر می باشد.  

 

افزایش سن دلیلی برای ایجاد کمبود

 

همانطور که سن افزایش می یابد ، ممکن است بدن به راحتی جذب کافی از ویتامین B12 نداشته باشد. اگر در این شرایط، فرد درمان نشود، سطوح پایین ویتامین B12 می تواند منجر به کم خونی، آسیب عصبی، خستگی و سایر مشکلات جدی شود. بنابراین برای هر گونه علائمی دقت کنید و اگر پزشک شما یک آزمایش خون توصیه کرد، حتما آن را انجام دهید.

 

جراحی های کاهش وزن ، دلیلی برای کمبود

یکی از رایج ترین جراحی های کاهش وزن، “بای پس معده” نامیده می شود. پس از جراحی، جذب برخی از مواد مغذی در معده و روده مختل می شود. در این شرایط ، پزشک شما سطوح ویتامین B12 را بررسی خواهد کرد و اگر شما به آن نیاز داشته باشید مکمل خوراکی یا تزریق آن را پیشنهاد می کند.

 

زخم های دهانی

ممکن است این زخم ها را روی لثه ها یا زبانتان داشته باشید. این ضایغات می توانند نشانه کمبود ویتامین B12، کم خونی، یا یک بیماری دیگر باشند. زخم ها خود به خود به وجود می آیند. د ر این شرایط از مصرف موادی که ممکن است باعث تحریک یا دردناکی مخاطات دهان شوند مانند سرکه، مرکبات و ادویه ها خودداری شود. برخی از داروهای بدون نسخه می توانند درد شما را تسکین دهند.

 

داروها، دلیل دیگری برای کمبود

برخی از داروها سطح ویتامین B12 را کاهش داده و یا جذب آن را مختل می کنند. این داروها عبارتند از:

  • (Chloramphenicol (Chloromycetin ، آنتی بیوتیک مورد استفاده برای درمان عفونت.
  • مهار کننده های پمپ پروتون مانند (lansoprazole (Prevacid و امپرازول (Prilosec).
  • سایمتیدین (Tagamet) و رانیتیدین (Zantac) در درمان زخم های گوارشی
  • متفورمین در دیابت.

با پزشک و داروساز خود در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید حتما مشورت نمایید.

 

مشکلات گوارشی

ممکن است اشتهایتان را از دست بدهید، وزنتان بیش از اندازه کاهش پیدا کند یا دچار یبوست شوید. اگر سطح B12 کم باشد، پزشک اغلب آن را به صورت عضلانی تزریق می کند تا مطمئن شود بدن شما آن را به خوبی دریافت می کند. گاهی اوقات، دوزهای بالایی از انواع خوراکی نیز خوب عمل می کنند.

 

احتیاط برای گیاهخواران باردار

هم در دوران بارداری و هم در هنگام شیر دادن با پزشک خود درباره مکمل های ویتامین B12 صحبت کنید. شیرخوارانی که ویتامین B12  برایشان کافی نیست می توانند آسیب جدی و دائمی در اعصاب و یا سلول های مغزی خود داشته باشند. در این شرایط ، کودک شما ممکن است نیاز به مکمل نیز داشته باشد.

ارسال پاسخ