ارتباط کمبود ویتامین D و بیماری های ریوی!

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | بهمن 10ام, 1397

محققان اعتقاد دارند که سطح پایین ویتامین D، افزایش احتمال خطر بیماری های مرتبط با التهاب ریه را به دنبال دارد. علت ابتلا به این بیماری در اکثر این افراد مواجهه با سموم محیطی می باشد، اما ابتلا به بیماری های خودایمنی، عفونت، یا عوارض داروها نیز می توانند موجب بیماری ریوی گردند.

محققان دانشگاه Johns Hopkins در بالتیمور داده های پزشکی بیش از 6000 فرد بالغ را در طول 10 سال مورد بررسی قرار دادند. آن ها یافتند که سطح پایین تر ویتامین D نسبت به سطح نرمال آن با افزایش احتمال نشانه های اولیه بیماری ریوی همراه می باشد.

بر اساس مطالعات اخیر سطح پایین ویتامین D می تواند یکی از فاکتورهای ایجاد کننده بیماری ریوی باشد. زیرا ویتامین D دارای ویژگی های ضد التهابی بوده و به تنظیم سیستم ایمنی کمک می کند. همچنین مطالعات نشان داده اند که ویتامین D نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های انسدادی ریه مانند آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی دارد.

سطوح کافی ویتامین D می تواند برای سلامت ریه حائز اهمیت باشد. و بر این اساس محققان کمبود ویتامین D را به لیست فاکتورهای موثر در ایجاد بیماری های ریه در کنار سموم محیطی و استعمال دخانیات اضافه نموده اند.

البته به منظور بررسی اینکه آیا درمان کمبود ویتامین D به طور مثال از طریق مصرف مکمل و یا مواجهه با نور خورشید می تواند موجب جلوگیری یا کاهش سرعت پیشرفت بیماری گردد، مطالعات دیگری مورد نیاز می باشد.

ارسال پاسخ